Ana sayfa / Asya / Hindistan / SIPAT STPS

SIPAT STPS

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Chhattisgarh, Hindistan. Koordinatlar: 22.13, 82.293.

kömürChhattisgarhHindistansüperkritik buhar koşulları

SIPAT STPS — 2,980 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Chhattisgarh, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: NTPC Limited. 22,625 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 6.5 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #52. sıradadır. 2010 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 16 yaşındadır — görece modern. Bağlamında, kömür, Hindistan elektriğinin yaklaşık %70.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

2,980MW kurulu kapasite
22,625GWh raporlanan / yıl
6,464,285enerji sağlanan hane
2010devreye alma (~16 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000417.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSIPAT STPS WRI
ÜlkeHindistan · Chhattisgarh WRI
Koordinatlar22.13, 82.293 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite2,980 MW GEM · 2026 · L100000102185; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiNTPC Limited WRI
Devreye alınma2010 WRI
Teknolojisüperkritik buhar koşulları WRI
GWh raporlanan / yıl22,625 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları22,625,000 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#52 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#49 / 713 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.98× · 1,000 MW · n=713 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri6,464,285 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim26.8°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 40/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000102185; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

2,980 MW'de, SIPAT STPS Hindistan'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 1,000 MW'dedir. Teknik olarak süperkritik buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 20,603 GWh20142015: 21,078 GWh20152016: 22,522 GWh20162017: 21,771 GWh20172018: 22,625 GWh201823k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: NTPC Limited.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 22.1°N.

26.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,223soğutma derece-günleri (baz 18°C)
274 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 20 °CJF: 23 °CFM: 27 °CMA: 32 °CAM: 35 °CMJ: 33 °CJJ: 28 °CJA: 28 °CAS: 28 °CSO: 26 °CON: 22 °CND: 20 °CD35 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
40/100çevresel şiddet endeksi
15.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
422 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 713 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #49. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 713 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 805,419 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 22.13, 82.293 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

SIPAT STPS ne tür bir santraldir?

SIPAT STPS — 2,980 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Chhattisgarh, Hindistan, 2010 yılında devreye alındı.

SIPAT STPS ne kadar elektrik üretir?

SIPAT STPS yılda yaklaşık 22,625 GWh elektrik üretir.

SIPAT STPS kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 6,464,285 haneye yetecek düzeydedir.

SIPAT STPS için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde SIPAT STPS için belirtilen sahip: NTPC Limited.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.