Ana sayfa / Asya / Çin / Sichuan Rongzehai

Sichuan Rongzehai

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Sichuan, Çin. Koordinatlar: 29.2344, 101.5819.

hidroelektrikSichuanÇinbarajlı hidroelektrik

Sichuan Rongzehai — 240 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Sichuan, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: Sichuan Chuantou Energy Co Ltd [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 240k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #2055. sıradadır. 2011 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 15 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Çin elektriğinin yaklaşık %13.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

240MW kurulu kapasite
240,274enerji sağlanan hane (tahmini)
2011devreye alma (~15 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1071700.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSichuan Rongzehai WRI
ÜlkeÇin · Sichuan WRI
Koordinatlar29.2344, 101.5819 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite240 MW GEM · 2026 · L100000601103; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiSichuan Chuantou Energy Co Ltd [100%] WRI
Devreye alınma2011 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#2055 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#168 / 947 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite10.00× · 24 MW · n=947 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri240,274 hesaplandı
İklim1.8°C · HDD 5,883 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 19/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000601103; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

240 MW'de, Sichuan Rongzehai Çin'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 24 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Çin'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

Three Gorges Dam: 22,500 MW22kThree Gorg…Xiluodu: 13,860 MW14kXiluoduBaihetan Dam: 13,050 MW13kBaihetan D…Xiangjiaba: 7,750 MW8kXiangjiabaNuozhadu: 5,850 MW6kNuozhaduLongtan: 4,900 MW5kLongtanJinping II: 4,800 MW5kJinping IIAhai: 4,750 MW5kAhai

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Sichuan Chuantou Energy Co Ltd [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: tundra (Köppen ET). Enlem: 29.2°N.

1.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
5,883ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
4,220 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -6 °CJF: -5 °CFM: -2 °CMA: 1 °CAM: 5 °CMJ: 8 °CJJ: 9 °CJA: 9 °CAS: 7 °CSO: 3 °CON: -2 °CND: -5 °CD9 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %139 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 98/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni ısıl çevrimler.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
19/100çevresel şiddet endeksi
15.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
1051 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 947 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #168. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 947 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 262,337 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 29.2344, 101.5819 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Sichuan Rongzehai ne tür bir santraldir?

Sichuan Rongzehai — 240 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Sichuan, Çin, 2011 yılında devreye alındı.

Sichuan Rongzehai kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 240,274 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Sichuan Rongzehai için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Sichuan Rongzehai için belirtilen sahip: Sichuan Chuantou Energy Co Ltd [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.