Ana sayfa / Asya / Tayland / Shera Rooftop

Shera Rooftop

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Lop Buri, Tayland. Koordinatlar: 14.802, 100.908.

güneşLop BuriTaylandfotovoltaik (PV, varsayılan sınıflandırma)

Shera Rooftop — 4 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Lop Buri, Tayland. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 1.7k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Tayland'deki 238 enerji santrali arasında #207. sıradadır. 2018 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 8 yaşındadır — yakın zamanda inşa edilmiş. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, güneş, Tayland elektriğinin yaklaşık %5.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 546 gCO₂/kWh (%16.6 düşük karbonlu) (2025).

4MW kurulu kapasite
1,701enerji sağlanan hane (tahmini)
2018devreye alma (~8 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WKS0073073.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisShera Rooftop WRI
ÜlkeTayland · Lop Buri WRI
Koordinatlar14.802, 100.908 WRI
Yakıtgüneş WRI
MW kurulu kapasite4 MW GEM · 2026 · L100000831174; işletmedeki santral kapasitesi
Devreye alınma2018 WRI
Teknolojifotovoltaik (PV, varsayılan sınıflandırma) WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#207 / 238 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#110 / 141 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.54× · 7.4 MW · n=141 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,701 hesaplandı
İklim27.3°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 36/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite, kaynakla doğrulanmış 2026 kapasite iddiasıdır: 4 MW, Shera Rooftop solar project.

GEM · 2026 · işletmedeki santral kapasitesi

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000831174; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

4 MW'de, Shera Rooftop Tayland'daki güneş santrallarının medyanı altında 7.4 MW'dedir. Teknik olarak fotovoltaik (PV, varsayılan sınıflandırma) olarak tanımlanır. Güneş fotovoltaiği, hareketli parçaları veya yakıtı olmaksızın güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür; çıktı günün saati ve hava durumuna göre değişir, bu nedenle depolama veya esnek yedekle eşleştirilir.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Tayland'deki en büyük güneş santralleriyle kapasite karşılaştırması

Nakhon Sawan Solar Power Plant: 101 MW101Nakhon Saw…Phitsanulok Solar Power Plant: 101 MW101Phitsanulo…Lampang Solar Power Plant: 90 MW90Lampang So…Lopburi - NED Solar Power Plant: 55 MW55Lopburi - …Prakhon Chai: 50 MW50Prakhon Ch…Lopburi SSP: 40 MW40Lopburi SSPSai Phet Solar Power Plant: 29 MW29Sai Phet S…Bangchak III: 25 MW25Bangchak I…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: güneş. Bu tesis fotovoltaik panellerle güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirir. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 14.8°N.

27.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,411soğutma derece-günleri (baz 18°C)
123 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 25 °CJF: 27 °CFM: 29 °CMA: 30 °CAM: 29 °CMJ: 29 °CJJ: 28 °CJA: 28 °CAS: 27 °CSO: 27 °CON: 26 °CND: 24 °CD30 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

Güneş PV, 25°C hücre sıcaklığının üzerinde her °C için yaklaşık %0,35 güç kaybeder — buradaki sıcak mevsim zirvelerinde yaklaşık %1.7 (tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
36/100çevresel şiddet endeksi
5.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
201 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Tayland'deki 141 güneş enerji santrali arasında kapasiteye göre #110. en büyüğü.

Tayland'de bu veri setinde 141 güneş enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,416 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 14.802, 100.908 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Shera Rooftop ne tür bir santraldir?

Shera Rooftop — 4 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Lop Buri, Tayland, 2018 yılında devreye alındı.

Shera Rooftop kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,701 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.