Ana sayfa / Asya / Çin / Shenzhen Energy Guangming Gas power station

Shenzhen Energy Guangming Gas power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Guangdong, Çin. Koordinatlar: 22.7428, 113.9051.

gazGuangdongÇinCCGT · HRSGHarbin Electric General Gas Turbine (Qinhuangdao) Co., Ltd.:CO₂ model edilmiş

Shenzhen Energy Guangming Gas power station — 1,800 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Guangdong, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: Shenzhen Energy Group Co Ltd. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 2.0 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #458. sıradadır. 2024 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 2 yaşındadır — yakın zamanda inşa edilmiş. Model edilmiş yıllık emisyonları 1,308,600 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 305k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Çin elektriğinin yaklaşık %3.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

1,800MW kurulu kapasite
3HRSG ünite(leri)
2,027,314enerji sağlanan hane (tahmini)
1,308,600t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2024devreye alma (~2 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-2986.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisShenzhen Energy Guangming Gas power station Climate TRACE
ÜlkeÇin · Guangdong Climate TRACE
Koordinatlar22.7428, 113.9051 Climate TRACE
Yakıtgaz Climate TRACE
MW kurulu kapasite1,800 MW GEM · 2026 · L100000405805; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiShenzhen Energy Group Co Ltd Climate TRACE
Devreye alınma2024 Climate TRACE
TeknolojiCCGT · Harbin Electric General Gas Turbine (Qinhuangdao) Co., Ltd.: 9HA.01 · HRSG Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları1,308,600 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#458 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#28 / 595 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite6.35× · 283.5 MW · n=595 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri2,027,314 hesaplandı
İklim22.6°C · HDD 222 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 49/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000405805; yakıt: Climate TRACE

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,800 MW'de, Shenzhen Energy Guangming Gas power station Çin'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 283.5 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü; Harbin Electric General Gas Turbine (Qinhuangdao) Co., Ltd.: olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~1,308,600 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

305kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
176kevlerin yıllık enerji tüketimi
22 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Çin'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Datang Wushi power station: 3,900 MW4kDatang Wus…Jingneng Beihai power station: 3,200 MW3kJingneng B…Jiangsu Rudong Combined Cycle Gas Turbine power station: 3,120 MW3kJiangsu Ru…Wenzhou Dongtou power station: 3,120 MW3kWenzhou Do…Guanghai Bay power station: 2,900 MW3kGuanghai B…Chongqing Changshou power station: 2,800 MW3kChongqing …Chongqing Tongliang power station: 2,800 MW3kChongqing …Sichuan Deyang Zhongjiang power station: 2,800 MW3kSichuan De…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 22.7°N.

22.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
222ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,899soğutma derece-günleri (baz 18°C)
52 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 15 °CJF: 16 °CFM: 18 °CMA: 22 °CAM: 26 °CMJ: 28 °CJJ: 29 °CJA: 28 °CAS: 27 °CSO: 25 °CON: 20 °CND: 16 °CD29 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %91 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 17/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %5 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
49/100çevresel şiddet endeksi
13.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
24 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 595 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #28. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 595 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 333,508 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 22.7428, 113.9051 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Shenzhen Energy Guangming Gas power station ne tür bir santraldir?

Shenzhen Energy Guangming Gas power station — 1,800 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Guangdong, Çin, 2024 yılında devreye alındı.

Shenzhen Energy Guangming Gas power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 2,027,314 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Shenzhen Energy Guangming Gas power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Shenzhen Energy Guangming Gas power station için belirtilen sahip: Shenzhen Energy Group Co Ltd.

Shenzhen Energy Guangming Gas power station ne kadar CO₂ salar?

Shenzhen Energy Guangming Gas power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 1,308,600 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.