Ana sayfa / Asya / Çin / Shenhua Yongzhou power station

Shenhua Yongzhou power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Hunan, Çin. Koordinatlar: 26.5667, 111.4927.

kömürHunanÇinultra süperkritik buhar koşullarıCO₂ model edilmiş

Shenhua Yongzhou power station — 2,100 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Hunan, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: National Energy Group Yongzhou Power Generation Co Ltd. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 2.6 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #269. sıradadır. 2021 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 5 yaşındadır — yakın zamanda inşa edilmiş. Model edilmiş yıllık emisyonları 8,699,500 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 2.0 milyon otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Çin elektriğinin yaklaşık %54.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

2,100MW kurulu kapasite
2,628,000enerji sağlanan hane (tahmini)
8,699,500t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2021devreye alma (~5 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-2252.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisShenhua Yongzhou power station Climate TRACE
ÜlkeÇin · Hunan Climate TRACE
Koordinatlar26.5667, 111.4927 Climate TRACE
Yakıtkömür Climate TRACE
MW kurulu kapasite2,100 MW GEM · 2026 · L100000100785; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiNational Energy Group Yongzhou Power Generation Co Ltd Climate TRACE
Devreye alınma2021 Climate TRACE
Teknolojiultra süperkritik buhar koşulları Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları8,699,500 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#269 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#167 / 1907 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite3.00× · 700 MW · n=1907 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri2,628,000 hesaplandı
İklim18.2°C · HDD 1,240 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 40/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000100785; yakıt: Climate TRACE

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

2,100 MW'de, Shenhua Yongzhou power station Çin'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 700 MW'dedir. Teknik olarak ultra süperkritik buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~8,699,500 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

2.0 milyonbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
1.2 milyonevlerin yıllık enerji tüketimi
145 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Çin'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

East Hope Metals Wucaiwan power station: 7,000 MW7kEast Hope …Datang Tuoketuo power station: 6,720 MW7kDatang Tuo…Togtoh power station: 6,720 MW7kTogtoh pow…Ying Long Shan power station: 6,300 MW6kYing Long …Jiaxing power station: 6,030 MW6kJiaxing po…Guazhou Changle power station: 6,000 MW6kGuazhou Ch…Guodian Yulin Jingbian power station: 6,000 MW6kGuodian Yu…Guoxin Dafeng power station: 6,000 MW6kGuoxin Daf…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: National Energy Group Yongzhou Power Generation Co Ltd.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 26.6°N.

18.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,240ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,326soğutma derece-günleri (baz 18°C)
137 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 6 °CJF: 8 °CFM: 12 °CMA: 18 °CAM: 23 °CMJ: 26 °CJJ: 29 °CJA: 28 °CAS: 25 °CSO: 20 °CON: 14 °CND: 9 °CD29 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %50 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 29/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
40/100çevresel şiddet endeksi
22.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
480 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 1907 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #167. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 1907 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,882,493 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 26.5667, 111.4927 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Shenhua Yongzhou power station ne tür bir santraldir?

Shenhua Yongzhou power station — 2,100 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Hunan, Çin, 2021 yılında devreye alındı.

Shenhua Yongzhou power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 2,628,000 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Shenhua Yongzhou power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Shenhua Yongzhou power station için belirtilen sahip: National Energy Group Yongzhou Power Generation Co Ltd.

Shenhua Yongzhou power station ne kadar CO₂ salar?

Shenhua Yongzhou power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 8,699,500 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.