Ana sayfa / Asya / Çin / Shanghai Lingang

Shanghai Lingang

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Shanghai Shi, Çin. Koordinatlar: 30.85, 121.79.

gazShanghai ShiÇinCCGT · HRSGShanghai Electric: SGT5-4000FCO₂ model edilmiş

Shanghai Lingang — 1,400 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Shanghai Shi, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: Shanghai Shenergy Lingang Gas Turbine Power Generation Co Ltd. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 1.6 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #523. sıradadır. 2025 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 1 yaşındadır — yakın zamanda inşa edilmiş. Model edilmiş yıllık emisyonları 1,163,190 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 271k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Çin elektriğinin yaklaşık %3.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

1,400MW kurulu kapasite
4HRSG ünite(leri)
1,576,800enerji sağlanan hane (tahmini)
1,163,190t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2025devreye alma (~1 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1029826.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisShanghai Lingang WRI
ÜlkeÇin · Shanghai Shi WRI
Koordinatlar30.85, 121.79 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite1,400 MW GEM · 2026 · L100000405797; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiShanghai Shenergy Lingang Gas Turbine Power Generation Co Ltd WRI
Devreye alınma2025 WRI
TeknolojiCCGT · Shanghai Electric: SGT5-4000F · HRSG WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları1,163,190 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#523 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#53 / 595 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite4.94× · 283.5 MW · n=595 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,576,800 hesaplandı
İklim16.2°C · HDD 1,631 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 48/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Shanghai Lingang Zhongran power station için 500 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000405797; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,400 MW'de, Shanghai Lingang Çin'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 283.5 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü; Shanghai Electric: SGT5-4000F olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~1,163,190 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

271kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
156kevlerin yıllık enerji tüketimi
19 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Çin'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Datang Wushi power station: 3,900 MW4kDatang Wus…Jingneng Beihai power station: 3,200 MW3kJingneng B…Jiangsu Rudong Combined Cycle Gas Turbine power station: 3,120 MW3kJiangsu Ru…Wenzhou Dongtou power station: 3,120 MW3kWenzhou Do…Guanghai Bay power station: 2,900 MW3kGuanghai B…Chongqing Changshou power station: 2,800 MW3kChongqing …Chongqing Tongliang power station: 2,800 MW3kChongqing …Sichuan Deyang Zhongjiang power station: 2,800 MW3kSichuan De…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Shanghai Shenergy Lingang Gas Turbine Power Generation Co Ltd.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 30.9°N.

16.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,631ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,000soğutma derece-günleri (baz 18°C)
4 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 5 °CJF: 6 °CFM: 9 °CMA: 14 °CAM: 19 °CMJ: 24 °CJJ: 28 °CJA: 28 °CAS: 24 °CSO: 19 °CON: 13 °CND: 7 °CD28 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %34 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 36/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %1 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
48/100çevresel şiddet endeksi
23.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
25 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 595 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #53. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 595 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 333,508 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 30.85, 121.79 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Shanghai Lingang ne tür bir santraldir?

Shanghai Lingang — 1,400 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Shanghai Shi, Çin, 2025 yılında devreye alındı.

Shanghai Lingang kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,576,800 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Shanghai Lingang için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Shanghai Lingang için belirtilen sahip: Shanghai Shenergy Lingang Gas Turbine Power Generation Co Ltd.

Shanghai Lingang ne kadar CO₂ salar?

Shanghai Lingang için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 1,163,190 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.