Ana sayfa / Asya / Çin / Shaanxi Wenjing

Shaanxi Wenjing

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Shaanxi, Çin. Koordinatlar: 34.5558, 108.8317.

hidroelektrikShaanxiÇinnehir tipi hidroelektrik

Shaanxi Wenjing — 48 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Shaanxi, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: Shaanxi Wenjing Hydroelectric Power Generation CO LTD. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 48k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #3976. sıradadır. 2010 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 16 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Çin elektriğinin yaklaşık %13.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

48MW kurulu kapasite
48,054enerji sağlanan hane (tahmini)
2010devreye alma (~16 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1071608.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisShaanxi Wenjing WRI
ÜlkeÇin · Shaanxi WRI
Koordinatlar34.5558, 108.8317 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite48 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiShaanxi Wenjing Hydroelectric Power Generation CO LTD WRI
Devreye alınma2010 WRI
Teknolojinehir tipi hidroelektrik WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#3976 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#365 / 947 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.00× · 24 MW · n=947 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri48,054 hesaplandı
İklim13.4°C · HDD 2,399 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 35/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

48 MW'de, Shaanxi Wenjing Çin'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 24 MW'dedir. Teknik olarak nehir tipi hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Çin'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

Three Gorges Dam: 22,500 MW22kThree Gorg…Xiluodu: 13,860 MW14kXiluoduBaihetan Dam: 13,050 MW13kBaihetan D…Xiangjiaba: 7,750 MW8kXiangjiabaNuozhadu: 5,850 MW6kNuozhaduLongtan: 4,900 MW5kLongtanJinping II: 4,800 MW5kJinping IIAhai: 4,750 MW5kAhai

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Shaanxi Wenjing Hydroelectric Power Generation CO LTD.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 34.6°N.

13.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,399ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
754soğutma derece-günleri (baz 18°C)
387 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 0 °CJF: 3 °CFM: 8 °CMA: 14 °CAM: 19 °CMJ: 24 °CJJ: 26 °CJA: 25 °CAS: 20 °CSO: 14 °CON: 7 °CND: 1 °CD26 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %2 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 49/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni ısıl çevrimler.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
35/100çevresel şiddet endeksi
26.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
921 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 947 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #365. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 947 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 262,337 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 34.5558, 108.8317 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Shaanxi Wenjing ne tür bir santraldir?

Shaanxi Wenjing — 48 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Shaanxi, Çin, 2010 yılında devreye alındı.

Shaanxi Wenjing kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 48,054 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Shaanxi Wenjing için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Shaanxi Wenjing için belirtilen sahip: Shaanxi Wenjing Hydroelectric Power Generation CO LTD.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.