Ana sayfa / Avrupa / Portekiz / Serra do Cume Norte

Serra do Cume Norte

Azores, Portekiz bölgesinde rüzgâr güç santrali. Yaklaşık konum 38.6976, -27.103.

rüzgârAzoresPortekiz

Serra do Cume Norte, Azores, Portekiz bölgesinde 3.6 MW kapasiteli bir rüzgâr güç santrali'dir. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 3.1k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Portekiz'deki 480 enerji santrali arasında #324. sıradadır. 2013 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 13 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, rüzgâr, Portekiz elektriğinin yaklaşık %26.7'ini sağlamaktadır; ulusal ÅŸebeke ortalama 128 gCO₂/kWh (%81.0 düşük karbonlu) (2025).

3.6MW kurulu kapasite
3,063enerji saÄŸlanan hane (tahmini)
2013devreye alma (~13 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1023471.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSerra do Cume Norte WRI
ÜlkePortekiz · Azores WRI
Koordinatlar38.6976, -27.103 WRI
Yakıtrüzgâr WRI
MW kurulu kapasite3.6 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
Devreye alınma2013 WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#324 / 480 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#184 / 224 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.31× · 11.5 MW · n=224 hesaplandı
Beslenen hane eÅŸdeÄŸeri3,063 hesaplandı
İklim18.9°C · HDD 294 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 45/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut deÄŸil

SahibiMevcut deÄŸil veri setinde yok
TeknolojiMevcut deÄŸil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut deÄŸil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

3.6 MW'de, Serra do Cume Norte Portekiz'daki rüzgâr santrallarının medyanı altında 11.5 MW'dedir. Rüzgar türbinleri, hareket eden havayı elektriğe dönüştürür; çıktı değişkendir ve siteye bağlıdır, modern türbinler birçok şebekede en düşük yeni üretim maliyetlerinden bazılarını sunmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Portekiz'deki en büyük rüzgâr santralleriyle kapasite karşılaştırması

Alto Minho I: 240 MW240Alto Minho…Alto Douro: 216 MW216Alto DouroAlto da Coutada: 188 MW188Alto da Co…Pinhal Interior: 157 MW157Pinhal Int…Gardunha: 135 MW135GardunhaPenamacor: 132 MW132PenamacorTerras Altas de Fafe: 124 MW124Terras Alt…Toutiço: 124 MW124Toutiço

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal baÄŸlam

Bu wind santrali türbin rotorları aracılığıyla rüzgârın kinetik enerjisini elektriğe dönüştürür. warm-summer Mediterranean ikliminde (Köppen Csb) yer almaktadır — Kuzey Yarımküre, enlem 38.7°N — bu, ne kadar enerji üretebileceğini ve çıktısının yıl içinde nasıl değiştiğini belirler.

18.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
294ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
613soğutma derece-günleri (baz 18°C)
123 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 16 °CJF: 16 °CFM: 16 °CMA: 17 °CAM: 18 °CMJ: 20 °CJJ: 23 °CJA: 24 °CAS: 23 °CSO: 20 °CON: 18 °CND: 17 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %88 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 18/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni marine salt corrosion.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
45/100çevresel şiddet endeksi
8.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
9 kmkıyıya uzaklık

Daha yüksek çevresel şiddet, tam da koruyucu sökülebilir yalıtımın en çok geri ödeme yaptığı yerdir: korunaklı bir mikro-iklim korozyonu, UV ve termal döngü hasarını yavaşlatır ve dış donanımın hizmet ömrünü uzatır. Bu, gösterge niteliğinde bir saha-iklim bağlamıdır — belirli bir santral veya işletmecinin durum değerlendirmesi değildir.

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Portekiz'deki 224 rüzgâr enerji santrali arasında kapasiteye göre #184. en büyüğü.

Portekiz'de bu veri setinde 224 rüzgâr enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 5,055 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 38.6976, -27.103 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Serra do Cume Norte ne tür bir santraldir?

Serra do Cume Norte, Azores, Portekiz bölgesinde bir 3.6 MW rüzgâr santralidir, 2013 yılında devreye alındı.

Serra do Cume Norte kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 3,063 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.