Ana sayfa / Avrupa / İspanya / SERRA DEL TALLAT

SERRA DEL TALLAT

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Catalonia, İspanya. Koordinatlar: 42.3833, 2.2667.

rüzgârCataloniaİspanyakarasal kurulum

SERRA DEL TALLAT — 49.5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Catalonia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: ENERGIAS EOLICAS DE CATALUNYA SA. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 42k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #291. sıradadır. 2007 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 19 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, rüzgâr, İspanya elektriğinin yaklaşık %20.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

49.5MW kurulu kapasite
42,123enerji sağlanan hane (tahmini)
2007devreye alma (~19 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1007901.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSERRA DEL TALLAT WRI
Ülkeİspanya · Catalonia WRI
Koordinatlar42.3833, 2.2667 WRI
Yakıtrüzgâr WRI
MW kurulu kapasite49.5 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiENERGIAS EOLICAS DE CATALUNYA SA WRI
Devreye alınma2007 WRI
Teknolojikarasal kurulum WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#291 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#64 / 341 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.65× · 30 MW · n=341 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri42,123 hesaplandı
İklim11.0°C · HDD 2,616 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 31/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

49.5 MW'de, SERRA DEL TALLAT İspanya'daki rüzgâr santrallarının medyanı çok üstünde 30 MW'dedir. Teknik olarak karasal kurulum olarak tanımlanır. Rüzgar türbinleri, hareket eden havayı elektriğe dönüştürür; çıktı değişkendir ve siteye bağlıdır, modern türbinler birçok şebekede en düşük yeni üretim maliyetlerinden bazılarını sunmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İspanya'deki en büyük rüzgâr santralleriyle kapasite karşılaştırması

SAN LORENZO A: 150 MW150SAN LORENZ…P.E. DOLAR 1: 100 MW100P.E. DOLAR…P.E. TORRE MIRO II: 99 MW99P.E. TORRE…PARAMO DE POZA I: 97 MW97PARAMO DE …PARQUE EOLICO ALTO PALANCIA III: 94 MW94PARQUE EOL…P.E. TARDIENTA I: 94 MW94P.E. TARDI…PENAFLOR III: 90 MW90PENAFLOR I…P.E. SAN JUAN DE BARGAS (UNIFICADO): 90 MW90P.E. SAN J…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: ENERGIAS EOLICAS DE CATALUNYA SA.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: rüzgâr. Bu tesis türbin rotorları aracılığıyla rüzgârın kinetik enerjisini elektriğe dönüştürür. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 42.4°N.

11.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,616ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
84soğutma derece-günleri (baz 18°C)
792 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 4 °CJF: 5 °CFM: 7 °CMA: 8 °CAM: 12 °CMJ: 16 °CJJ: 19 °CJA: 19 °CAS: 16 °CSO: 12 °CON: 8 °CND: 5 °CD19 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %6 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 52/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
31/100çevresel şiddet endeksi
15.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
52 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 341 rüzgâr enerji santrali arasında kapasiteye göre #64. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 341 rüzgâr enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 11,361 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 42.3833, 2.2667 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

SERRA DEL TALLAT ne tür bir santraldir?

SERRA DEL TALLAT — 49.5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Catalonia, İspanya, 2007 yılında devreye alındı.

SERRA DEL TALLAT kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 42,123 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

SERRA DEL TALLAT için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde SERRA DEL TALLAT için belirtilen sahip: ENERGIAS EOLICAS DE CATALUNYA SA.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.