Ana sayfa / Avrupa / İspanya / SERRA DE RUBIO

SERRA DE RUBIO

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Catalonia, İspanya. Koordinatlar: 41.6485, 1.5914.

rüzgârCataloniaİspanyakarasal kurulum

SERRA DE RUBIO — 76 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Catalonia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: EOLICA DE RUBIO S.L.. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 65k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #164. sıradadır. 2005 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 21 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, rüzgâr, İspanya elektriğinin yaklaşık %20.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

76MW kurulu kapasite
64,673enerji sağlanan hane (tahmini)
2005devreye alma (~21 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1007897.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSERRA DE RUBIO WRI
Ülkeİspanya · Catalonia WRI
Koordinatlar41.6485, 1.5914 WRI
Yakıtrüzgâr WRI
MW kurulu kapasite76 MW GEM · 2026 · L100000912832; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiEOLICA DE RUBIO S.L. WRI
Devreye alınma2005 WRI
Teknolojikarasal kurulum WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#164 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#11 / 341 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.53× · 30 MW · n=341 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri64,673 hesaplandı
İklim13.6°C · HDD 1,914 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 39/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000912832; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

76 MW'de, SERRA DE RUBIO İspanya'daki rüzgâr santrallarının medyanı çok üstünde 30 MW'dedir. Teknik olarak karasal kurulum olarak tanımlanır. Rüzgar türbinleri, hareket eden havayı elektriğe dönüştürür; çıktı değişkendir ve siteye bağlıdır, modern türbinler birçok şebekede en düşük yeni üretim maliyetlerinden bazılarını sunmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İspanya'deki en büyük rüzgâr santralleriyle kapasite karşılaştırması

SAN LORENZO A: 150 MW150SAN LORENZ…P.E. DOLAR 1: 100 MW100P.E. DOLAR…P.E. TORRE MIRO II: 99 MW99P.E. TORRE…PARAMO DE POZA I: 97 MW97PARAMO DE …PARQUE EOLICO ALTO PALANCIA III: 94 MW94PARQUE EOL…P.E. TARDIENTA I: 94 MW94P.E. TARDI…PENAFLOR III: 90 MW90PENAFLOR I…P.E. SAN JUAN DE BARGAS (UNIFICADO): 90 MW90P.E. SAN J…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: EOLICA DE RUBIO S.L..

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: rüzgâr. Bu tesis türbin rotorları aracılığıyla rüzgârın kinetik enerjisini elektriğe dönüştürür. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 41.6°N.

13.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,914ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
318soğutma derece-günleri (baz 18°C)
450 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 6 °CJF: 8 °CFM: 9 °CMA: 11 °CAM: 15 °CMJ: 19 °CJJ: 22 °CJA: 22 °CAS: 19 °CSO: 15 °CON: 10 °CND: 7 °CD22 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %22 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 42/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
39/100çevresel şiddet endeksi
16.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
45 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 341 rüzgâr enerji santrali arasında kapasiteye göre #11. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 341 rüzgâr enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 11,361 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.6485, 1.5914 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

SERRA DE RUBIO ne tür bir santraldir?

SERRA DE RUBIO — 76 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Catalonia, İspanya, 2005 yılında devreye alındı.

SERRA DE RUBIO kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 64,673 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

SERRA DE RUBIO için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde SERRA DE RUBIO için belirtilen sahip: EOLICA DE RUBIO S.L..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.