Selkirk

Manitoba, Kanada bölgesinde gaz güç santrali. Yaklaşık konum 50.1344, -96.8518.

gazManitobaKanadaSteamgeçici olarak devre dışı

Selkirk, Manitoba, Kanada bölgesinde 132 MW kapasiteli bir gaz enerji santrali'dir. Manitoba Hydro-Electric Board [100%] tarafından işletilmektedir. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 149k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Kanada'deki 1,211 enerji santrali arasında #231. sıradadır. 1960 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 66 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Bağlamında, gaz, Kanada elektriğinin yaklaşık %17.8'ini sağlamaktadır; ulusal ÅŸebeke ortalama 191 gCO₂/kWh (%77.0 düşük karbonlu) (2025).

132MW kurulu kapasite
148,669enerji saÄŸlanan hane (tahmini)
1960devreye alma (~66 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CAN0002083.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSelkirk WRI
ÜlkeKanada · Manitoba WRI
Koordinatlar50.1344, -96.8518 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite132 MW Wikidata P2109; kurulu/nominal kapasite
SahibiManitoba Hydro-Electric Board [100%] WRI
Devreye alınma1960 WRI
TeknolojiSteam WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları208,138 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#231 / 1211 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#66 / 112 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.78× · 170 MW · n=112 hesaplandı
Beslenen hane eÅŸdeÄŸeri148,669 hesaplandı
İklim2.3°C · HDD 5,748 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 33/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut deÄŸil

GWh raporlanan / yılMevcut deÄŸil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: Wikidata P2109; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

132 MW'de, Selkirk Kanada'daki gaz santrallarının medyanı altında 170 MW'dedir. Teknik olarak Steam olarak tanımlanır. Mevcut yaşam döngüsü durumu «geçici olarak devre dışı»dür — bu nedenle tam güçte, veya artık üretim yapmamaktadır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Kanada'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Alberta Sundance power station: 2,121 MW2kAlberta Su…Lennox: 2,100 MW2kLennoxGreenlight Electricity Centre: 1,864 MW2kGreenlight…Beacon AI Centers Indus Project: 1,504 MW2kBeacon AI …Genesee Data Centre Project power station: 1,500 MW2kGenesee Da…Wonder Valley power station: 1,200 MW1kWonder Val…Greenfield Energy Centre: 1,038 MW1kGreenfield…Burrard: 950 MW950Burrard

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Manitoba Hydro-Electric Board [100%] tarafından işletilmektedir.

Yerel iklim & termal baÄŸlam

Bu gas santrali elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. warm-summer humid continental ikliminde (Köppen Dfb) yer almaktadır — Kuzey Yarımküre, enlem 50.1°N — bu, ne kadar enerji üretebileceğini ve çıktısının yıl içinde nasıl değiştiğini belirler.

2.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
5,748ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
53soğutma derece-günleri (baz 18°C)
236 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -18 °CJF: -14 °CFM: -7 °CMA: 3 °CAM: 12 °CMJ: 17 °CJJ: 19 °CJA: 18 °CAS: 12 °CSO: 6 °CON: -5 °CND: -14 °CD19 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %134 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 97/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni thermal cycling.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
33/100çevresel şiddet endeksi
37.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
254 kmkıyıya uzaklık

Daha yüksek çevresel şiddet, tam da koruyucu sökülebilir yalıtımın en çok geri ödeme yaptığı yerdir: korunaklı bir mikro-iklim korozyonu, UV ve termal döngü hasarını yavaşlatır ve dış donanımın hizmet ömrünü uzatır. Bu, gösterge niteliğinde bir saha-iklim bağlamıdır — belirli bir santral veya işletmecinin durum değerlendirmesi değildir.

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Kanada'deki 112 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #66. en büyüğü.

Kanada'de bu veri setinde 112 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 37,176 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 50.1344, -96.8518 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Selkirk ne tür bir santraldir?

Selkirk, Manitoba, Kanada bölgesinde bir 132 MW gaz santralidir, 1960 yılında devreye alındı.

Selkirk kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 148,669 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Selkirk kim tarafından işletiliyor?

Selkirk, Manitoba Hydro-Electric Board [100%] tarafından işletilir.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.