Ana sayfa / Asya / Vietnam / Se San 3

Se San 3

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Kon Tum, Vietnam. Koordinatlar: 14.2152, 107.7222.

hidroelektrikKon TumVietnambarajlı hidroelektrik

Se San 3 — 260 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Kon Tum, Vietnam. Verilerde belirtilen sahibi: Ialy Hydro Power Company (member of EVN). 221 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 63k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Vietnam'deki 298 enerji santrali arasında #100. sıradadır. 2006 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 20 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Vietnam elektriğinin yaklaşık %33.0'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 461 gCO₂/kWh (%45.4 düşük karbonlu) (2025).

260MW kurulu kapasite
221GWh raporlanan / yıl
63,142enerji sağlanan hane
2006devreye alma (~20 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1030834.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSe San 3 WRI
ÜlkeVietnam · Kon Tum WRI
Koordinatlar14.2152, 107.7222 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite260 MW GEM · 2026 · L100000604032; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiIaly Hydro Power Company (member of EVN) WRI
Devreye alınma2006 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl221 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#100 / 298 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#14 / 174 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite13.00× · 20 MW · n=174 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri63,142 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim22.9°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 32/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000604032; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

260 MW'de, Se San 3 Vietnam'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 20 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Vietnam'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

Hoa Binh: 2,400 MW2kHoa BinhSon La: 2,400 MW2kSon LaLai Chau: 1,200 MW1kLai ChauIaly: 720 MW720IalyHuoi Quang: 520 MW520Huoi QuangHam Thuan - Da Mi: 475 MW475Ham Thuan …Tri An: 400 MW400Tri AnSe San 4: 360 MW360Se San 4

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Ialy Hydro Power Company (member of EVN).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 14.2°N.

22.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,775soğutma derece-günleri (baz 18°C)
733 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 20 °CJF: 21 °CFM: 23 °CMA: 25 °CAM: 25 °CMJ: 24 °CJJ: 24 °CJA: 24 °CAS: 23 °CSO: 23 °CON: 22 °CND: 20 °CD25 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
32/100çevresel şiddet endeksi
4.6°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
166 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Vietnam'deki 174 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #14. en büyüğü.

Vietnam'de bu veri setinde 174 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 17,313 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

  • Ry Ninh · hidroelektrik · 3.6 MW · Gia Lai
  • Ialy · hidroelektrik · 720 MW · Gia Lai
  • Se San 3A · hidroelektrik · 108 MW · Gia Lai
  • Ia Grai 3 · hidroelektrik · 7.5 MW · Gia Lai
  • PleiKrong · hidroelektrik · 100 MW · Kon Tum
  • Ia Grai 1 · hidroelektrik · 10.8 MW · Gia Lai

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 14.2152, 107.7222 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Se San 3 ne tür bir santraldir?

Se San 3 — 260 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Kon Tum, Vietnam, 2006 yılında devreye alındı.

Se San 3 ne kadar elektrik üretir?

Se San 3 yılda yaklaşık 221 GWh elektrik üretir.

Se San 3 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 63,142 haneye yetecek düzeydedir.

Se San 3 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Se San 3 için belirtilen sahip: Ialy Hydro Power Company (member of EVN).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.