Ana sayfa / Avrupa / İsviçre / Schaffhausen

Schaffhausen

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Schaffhausen, İsviçre. Koordinatlar: 47.6973, 8.6349.

hidroelektrikSchaffhausenİsviçre

Schaffhausen — 28.9 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Schaffhausen, İsviçre. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 29k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İsviçre'deki 174 enerji santrali arasında #72. sıradadır. 1964 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 62 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, İsviçre elektriğinin yaklaşık %52.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 39 gCO₂/kWh (%97.7 düşük karbonlu) (2025).

28.9MW kurulu kapasite
28,933enerji sağlanan hane (tahmini)
1964devreye alma (~62 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1004498.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSchaffhausen WRI
Ülkeİsviçre · Schaffhausen WRI
Koordinatlar47.6973, 8.6349 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite28.9 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
Devreye alınma1964 WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#72 / 174 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#63 / 162 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.59× · 18.2 MW · n=162 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri28,933 hesaplandı
İklim9.1°C · HDD 3,238 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 26/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

28.9 MW'de, Schaffhausen İsviçre'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 18.2 MW'dedir. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İsviçre'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

Bieudron: 1,260 MW1kBieudronLimmern: 1,000 MW1kLimmernNendaz: 392 MW392NendazGrimsel 2: 388 MW388Grimsel 2Bitsch (Biel): 340 MW340Bitsch (Bi…Biasca: 324 MW324BiascaFionnay (Dixence): 306 MW306Fionnay (D…Pradella: 300 MW300Pradella

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 47.7°N.

9.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,238ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
16soğutma derece-günleri (baz 18°C)
454 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 0 °CJF: 1 °CFM: 5 °CMA: 8 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 9 °CON: 4 °CND: 1 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %32 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 69/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
26/100çevresel şiddet endeksi
18.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
370 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İsviçre'deki 162 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #63. en büyüğü.

İsviçre'de bu veri setinde 162 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 9,694 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 47.6973, 8.6349 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Schaffhausen ne tür bir santraldir?

Schaffhausen — 28.9 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Schaffhausen, İsviçre, 1964 yılında devreye alındı.

Schaffhausen kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 28,933 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.