Ana sayfa / Avrupa / İspanya / SAUCELLE II 1

SAUCELLE II 1

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Braganca, İspanya. Koordinatlar: 41.045, -6.8067.

hidroelektrikBragancaİspanyabarajlı hidroelektrik

SAUCELLE II 1 — 516.4 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Braganca, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: IBERDROLA GENERACION S.A.. 23 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 6.7k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #58. sıradadır. 1989 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 37 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, İspanya elektriğinin yaklaşık %11.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

516.4MW kurulu kapasite
23GWh raporlanan / yıl
6,657enerji sağlanan hane
1989devreye alma (~37 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1007891.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSAUCELLE II 1 WRI
Ülkeİspanya · Braganca WRI
Koordinatlar41.045, -6.8067 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite516.4 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiIBERDROLA GENERACION S.A. WRI
Devreye alınma1989 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl23 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#58 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#6 / 124 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite9.36× · 55.2 MW · n=124 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri6,657 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim12.9°C · HDD 2,048 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 30/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Saucelle II hydroelectric plant için 269 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

516.4 MW'de, SAUCELLE II 1 İspanya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 55.2 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 202 GWh20152016: 611 GWh20162017: 23 GWh2017611 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: ılık yazlı Akdeniz (Köppen Csb). Enlem: 41.0°N.

12.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,048ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
194soğutma derece-günleri (baz 18°C)
635 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 6 °CJF: 7 °CFM: 9 °CMA: 10 °CAM: 14 °CMJ: 18 °CJJ: 21 °CJA: 21 °CAS: 18 °CSO: 14 °CON: 10 °CND: 7 °CD21 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %17 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 44/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
30/100çevresel şiddet endeksi
15.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
138 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 124 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #6. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 124 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 15,680 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.045, -6.8067 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

SAUCELLE II 1 ne tür bir santraldir?

SAUCELLE II 1 — 516.4 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Braganca, İspanya, 1989 yılında devreye alındı.

SAUCELLE II 1 ne kadar elektrik üretir?

SAUCELLE II 1 yılda yaklaşık 23 GWh elektrik üretir.

SAUCELLE II 1 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 6,657 haneye yetecek düzeydedir.

SAUCELLE II 1 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde SAUCELLE II 1 için belirtilen sahip: IBERDROLA GENERACION S.A..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.