Ana sayfa / Avrupa / İspanya / SANTURCE GRUPO 4

SANTURCE GRUPO 4

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Basque Country, İspanya. Koordinatlar: 43.34, -3.0539.

gazBasque Countryİspanya

SANTURCE GRUPO 4 — 396.4 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Basque Country, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: HIDROELECTRICA IBERICA S.L.. 139 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 40k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #68. sıradadır. 2005 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 21 yaşındadır — görece modern. Bağlamında, gaz, İspanya elektriğinin yaklaşık %21.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

396.4MW kurulu kapasite
139GWh raporlanan / yıl
39,600enerji sağlanan hane
2005devreye alma (~21 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1007889.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSANTURCE GRUPO 4 WRI
Ülkeİspanya · Basque Country WRI
Koordinatlar43.34, -3.0539 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite396.4 MW GEM · 2026 · L100000400713; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiHIDROELECTRICA IBERICA S.L. WRI
Devreye alınma2005 WRI
GWh raporlanan / yıl139 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları55,440 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#68 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#32 / 95 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite7.34× · 54 MW · n=95 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri39,600 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim13.5°C · HDD 1,724 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 36/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400713; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

396.4 MW'de, SANTURCE GRUPO 4 İspanya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 54 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 0 GWh20152016: 0 GWh20162017: 139 GWh2017139 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: HIDROELECTRICA IBERICA S.L..

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 43.3°N.

13.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,724ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
104soğutma derece-günleri (baz 18°C)
186 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 8 °CJF: 9 °CFM: 10 °CMA: 11 °CAM: 14 °CMJ: 17 °CJJ: 19 °CJA: 20 °CAS: 18 °CSO: 15 °CON: 11 °CND: 9 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %30 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 38/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
36/100çevresel şiddet endeksi
11.6°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
18 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 95 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #32. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 95 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 32,018 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 43.34, -3.0539 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

SANTURCE GRUPO 4 ne tür bir santraldir?

SANTURCE GRUPO 4 — 396.4 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Basque Country, İspanya, 2005 yılında devreye alındı.

SANTURCE GRUPO 4 ne kadar elektrik üretir?

SANTURCE GRUPO 4 yılda yaklaşık 139 GWh elektrik üretir.

SANTURCE GRUPO 4 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 39,600 haneye yetecek düzeydedir.

SANTURCE GRUPO 4 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde SANTURCE GRUPO 4 için belirtilen sahip: HIDROELECTRICA IBERICA S.L..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.