Ana sayfa / Asya / Çin / Sangri C

Sangri C

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Tibet Autonomous Region, Çin. Koordinatlar: 29.271, 91.959.

güneşTibet Autonomous RegionÇinfotovoltaik (PV, varsayılan sınıflandırma)

Sangri C — 10.1 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Tibet Autonomous Region, Çin. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 4.3k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #6094. sıradadır. 2017 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 9 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, güneş, Çin elektriğinin yaklaşık %11.1'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

10.1MW kurulu kapasite
4,297enerji sağlanan hane (tahmini)
2017devreye alma (~9 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WKS0068106.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSangri C WRI
ÜlkeÇin · Tibet Autonomous Region WRI
Koordinatlar29.271, 91.959 WRI
Yakıtgüneş WRI
MW kurulu kapasite10.1 MW GEM · 2026 · L100000828922; işletmedeki santral kapasitesi
Devreye alınma2017 WRI
Teknolojifotovoltaik (PV, varsayılan sınıflandırma) WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#6094 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#1085 / 1318 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.51× · 20 MW · n=1318 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri4,297 hesaplandı
İklim3.0°C · HDD 5,474 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 24/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Sangri C solar project için 10 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000828922; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

10.1 MW'de, Sangri C Çin'daki güneş santrallarının medyanı altında 20 MW'dedir. Teknik olarak fotovoltaik (PV, varsayılan sınıflandırma) olarak tanımlanır. Güneş fotovoltaiği, hareketli parçaları veya yakıtı olmaksızın güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür; çıktı günün saati ve hava durumuna göre değişir, bu nedenle depolama veya esnek yedekle eşleştirilir.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Çin'deki en büyük güneş santralleriyle kapasite karşılaştırması

Datong TopRunner: 1,000 MW1kDatong Top…Ili Kazakh I: 1,000 MW1kIli Kazakh…Yanchi: 1,000 MW1kYanchiToksun: 971 MW971ToksunHongshagang: 820 MW820HongshagangLongyangxia Solar-Hydro II: 530 MW530Longyangxi…Alashan 1p3: 500 MW500Alashan 1p3DhSP} CTGNE: 500 MW500DhSP} CTGNE

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: güneş. Bu tesis fotovoltaik panellerle güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirir. İklim sınıfı: muson subarktik (Köppen Dwc). Enlem: 29.3°N.

3.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
5,474ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
4,235 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -6 °CJF: -4 °CFM: 0 °CMA: 3 °CAM: 7 °CMJ: 10 °CJJ: 11 °CJA: 10 °CAS: 8 °CSO: 4 °CON: -2 °CND: -5 °CD11 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %123 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 96/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

Güneş PV, 25°C hücre sıcaklığının üzerinde her °C için yaklaşık %0,35 güç kaybeder — buradaki sıcak mevsim zirvelerinde yaklaşık %0.0 (tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
24/100çevresel şiddet endeksi
17.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
784 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 1318 güneş enerji santrali arasında kapasiteye göre #1085. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 1318 güneş enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 54,823 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

  • Sangri II · güneş · 10.9 MW · Tibet Autonomous Region
  • Sangri A · güneş · 10 MW · Tibet Autonomous Region
  • Sangri B · güneş · 15 MW · Tibet Autonomous Region
  • Sangri · güneş · 10 MW · Tibet Autonomous Region
  • Sangri D · güneş · 20 MW · Tibet Autonomous Region
  • Zangmu · hidroelektrik · 510 MW · Tibet Autonomous Region

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 29.271, 91.959 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Sangri C ne tür bir santraldir?

Sangri C — 10.1 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Tibet Autonomous Region, Çin, 2017 yılında devreye alındı.

Sangri C kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 4,297 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.