Ana sayfa / Avrupa / İspanya / San Esteban II Grupo 1

San Esteban II Grupo 1

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Galicia, İspanya. Koordinatlar: 42.4143, -7.6533.

hidroelektrikGaliciaİspanya

San Esteban II Grupo 1 — 438.4 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Galicia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: IBERDROLA GENERACION S.A.. 40 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 12k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #65. sıradadır. 2012 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 14 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, İspanya elektriğinin yaklaşık %11.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

438.4MW kurulu kapasite
40GWh raporlanan / yıl
11,542enerji sağlanan hane
2012devreye alma (~14 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1007869.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSan Esteban II Grupo 1 WRI
Ülkeİspanya · Galicia WRI
Koordinatlar42.4143, -7.6533 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite438.4 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiIBERDROLA GENERACION S.A. WRI
Devreye alınma2012 WRI
GWh raporlanan / yıl40 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#65 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#8 / 124 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite7.94× · 55.2 MW · n=124 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri11,542 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim12.3°C · HDD 2,160 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 29/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı San Esteban II hydroelectric plant için 188 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

438.4 MW'de, San Esteban II Grupo 1 İspanya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 55.2 MW'dedir. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 104 GWh20152016: 404 GWh20162017: 40 GWh2017404 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: ılık yazlı Akdeniz (Köppen Csb). Enlem: 42.4°N.

12.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,160ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
90soğutma derece-günleri (baz 18°C)
560 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 6 °CJF: 7 °CFM: 9 °CMA: 10 °CAM: 13 °CMJ: 17 °CJJ: 19 °CJA: 20 °CAS: 18 °CSO: 13 °CON: 9 °CND: 7 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %12 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 45/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
29/100çevresel şiddet endeksi
13.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
94 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 124 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #8. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 124 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 15,680 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 42.4143, -7.6533 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

San Esteban II Grupo 1 ne tür bir santraldir?

San Esteban II Grupo 1 — 438.4 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Galicia, İspanya, 2012 yılında devreye alındı.

San Esteban II Grupo 1 ne kadar elektrik üretir?

San Esteban II Grupo 1 yılda yaklaşık 40 GWh elektrik üretir.

San Esteban II Grupo 1 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 11,542 haneye yetecek düzeydedir.

San Esteban II Grupo 1 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde San Esteban II Grupo 1 için belirtilen sahip: IBERDROLA GENERACION S.A..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.