Ana sayfa / Avrupa / Fransa / SAINT ESTEVE

SAINT ESTEVE

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Provence-Alpes-Cote d'Azur, Fransa. Koordinatlar: 43.692, 5.385.

hidroelektrikProvence-Alpes-Cote d'AzurFransabarajlı hidroelektrik

SAINT ESTEVE — 146 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Provence-Alpes-Cote d'Azur, Fransa. Verilerde belirtilen sahibi: EDF Energy Ltd [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 146k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Fransa'deki 2,216 enerji santrali arasında #89. sıradadır. 1963 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 63 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Fransa elektriğinin yaklaşık %10.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 41 gCO₂/kWh (%94.9 düşük karbonlu) (2025).

146MW kurulu kapasite
146,166enerji sağlanan hane (tahmini)
1963devreye alma (~63 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002766.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSAINT ESTEVE WRI
ÜlkeFransa · Provence-Alpes-Cote d'Azur WRI
Koordinatlar43.692, 5.385 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite146 MW GEM · 2026 · L100000601675; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiEDF Energy Ltd [100%] WRI
Devreye alınma1963 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#89 / 2216 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#36 / 428 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite27.55× · 5.3 MW · n=428 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri146,166 hesaplandı
İklim13.7°C · HDD 1,924 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 38/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000601675; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

146 MW'de, SAINT ESTEVE Fransa'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 5.3 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Fransa'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

GRAND MAISON: 1,713 MW2kGRAND MAIS…MONTEZIC: 910 MW910MONTEZICREVIN: 808 MW808REVINSUPER BISSORTE: 742 MW742SUPER BISS…BATHIE: 600 MW600BATHIECHEYLAS: 485 MW485CHEYLASPOUGET: 447 MW447POUGETGENISSIAT: 420 MW420GENISSIAT

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: EDF Energy Ltd [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 43.7°N.

13.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,924ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
383soğutma derece-günleri (baz 18°C)
275 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 6 °CJF: 7 °CFM: 9 °CMA: 12 °CAM: 16 °CMJ: 20 °CJJ: 23 °CJA: 23 °CAS: 19 °CSO: 14 °CON: 9 °CND: 7 °CD23 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %22 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 42/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
38/100çevresel şiddet endeksi
17.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
34 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Fransa'deki 428 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #36. en büyüğü.

Fransa'de bu veri setinde 428 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 19,602 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

  • Pertuis · güneş · 1.3 MW · Provence-Alpes-Cote d'Azur
  • Charleval · güneş · 6 MW · Provence-Alpes-Cote d'Azur
  • Venelles · güneş · 1.2 MW · Provence-Alpes-Cote d'Azur
  • Aix-en-Provence · biyokütle · 4.2 MW · Provence-Alpes-Cote d'Azur
  • Aix-en-Provence · güneş · 8.4 MW · Provence-Alpes-Cote d'Azur
  • Saint-Marc-Jaumegarde · hidroelektrik · 1.6 MW · Provence-Alpes-Cote d'Azur

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 43.692, 5.385 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

SAINT ESTEVE ne tür bir santraldir?

SAINT ESTEVE — 146 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Provence-Alpes-Cote d'Azur, Fransa, 1963 yılında devreye alındı.

SAINT ESTEVE kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 146,166 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

SAINT ESTEVE için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde SAINT ESTEVE için belirtilen sahip: EDF Energy Ltd [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.