Ana sayfa / Avrupa / İspanya / SAICA Mill Zaragoza power station

SAICA Mill Zaragoza power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Aragon, İspanya. Koordinatlar: 41.6734, -0.8704.

gazAragonİspanyaCCGT · HRSGCO₂ model edilmiş

SAICA Mill Zaragoza power station — 108.1 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Aragon, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: Industrias Celulosa Aragonesa SA. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 122k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #124. sıradadır. 1997 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 29 yaşındadır — köklü bir tesis. Model edilmiş yıllık emisyonları 76,873 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 18k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, İspanya elektriğinin yaklaşık %21.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

108.1MW kurulu kapasite
3HRSG ünite(leri)
121,751enerji sağlanan hane (tahmini)
76,873t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
1997devreye alma (~29 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-271.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisSAICA Mill Zaragoza power station Climate TRACE
Ülkeİspanya · Aragon Climate TRACE
Koordinatlar41.6734, -0.8704 Climate TRACE
Yakıtgaz Climate TRACE
MW kurulu kapasite108.1 MW GEM · 2026 · L100000407787; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiIndustrias Celulosa Aragonesa SA Climate TRACE
Devreye alınma1997 Climate TRACE
TeknolojiCCGT · HRSG Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları76,873 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#124 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#40 / 95 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.00× · 54 MW · n=95 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri121,751 hesaplandı
İklim15.1°C · HDD 1,625 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 36/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı SAICA Mill Zaragoza power station için 150 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000407787; yakıt: Climate TRACE

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

108.1 MW'de, SAICA Mill Zaragoza power station İspanya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 54 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~76,873 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

18kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
10kevlerin yıllık enerji tüketimi
1.3 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

İspanya'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

BESOS GRUPO 5: 1,671 MW2kBESOS GRU…ARCOS DE LA FRONTERA GRUPO 1: 1,585 MW2kARCOS DE L…CARTAGENA GRUPO 1: 1,249 MW1kCARTAGENA …Cartagena (Escombreras) power station: 1,249 MW1kCartagena …CCC SAGUNTO GRUPO 2: 1,232 MW1kCCC SAGUNT…ESCOMBRERAS GRUPO 1: 1,199 MW1kESCOMBRERA…El Fangal power station: 1,199 MW1kEl Fangal …PALOS DE LA FRONTERA GRUPO 1: 1,167 MW1kPALOS DE L…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Industrias Celulosa Aragonesa SA.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: soğuk yarı kurak bozkır (Köppen BSk). Enlem: 41.7°N.

15.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,625ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
595soğutma derece-günleri (baz 18°C)
248 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 7 °CJF: 9 °CFM: 11 °CMA: 13 °CAM: 17 °CMJ: 22 °CJJ: 25 °CJA: 24 °CAS: 21 °CSO: 16 °CON: 10 °CND: 7 °CD25 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %34 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 36/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni toz kaynaklı aşınma.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
36/100çevresel şiddet endeksi
18.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
181 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 95 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #40. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 95 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 32,018 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.6734, -0.8704 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

SAICA Mill Zaragoza power station ne tür bir santraldir?

SAICA Mill Zaragoza power station — 108.1 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Aragon, İspanya, 1997 yılında devreye alındı.

SAICA Mill Zaragoza power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 121,751 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

SAICA Mill Zaragoza power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde SAICA Mill Zaragoza power station için belirtilen sahip: Industrias Celulosa Aragonesa SA.

SAICA Mill Zaragoza power station ne kadar CO₂ salar?

SAICA Mill Zaragoza power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 76,873 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.