Ana sayfa / Kuzey Amerika / Meksika / Río Bravo III

Río Bravo III

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Tamaulipas, Meksika. Koordinatlar: 25.7969, -97.7828.

gazTamaulipasMeksika

Río Bravo III — 495 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Tamaulipas, Meksika. Verilerde belirtilen sahibi: CFE/PIE. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 558k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Meksika'deki 366 enerji santrali arasında #71. sıradadır. Bağlamında, gaz, Meksika elektriğinin yaklaşık %61.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 474 gCO₂/kWh (%25.9 düşük karbonlu) (2025).

495MW kurulu kapasite
557,511enerji sağlanan hane (tahmini)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id MEX0001797.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisRío Bravo III WRI
ÜlkeMeksika · Tamaulipas WRI
Koordinatlar25.7969, -97.7828 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite495 MW GEM · 2026 · L100000406245; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiCFE/PIE WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları780,516 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#71 / 366 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#49 / 129 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.35× · 368 MW · n=129 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri557,511 hesaplandı
İklim23.0°C · HDD 178 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 43/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000406245; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

495 MW'de, Río Bravo III Meksika'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 368 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Meksika'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Noreste (Escobedo) power station: 1,680 MW2kNoreste (E…Jorge Luque power station: 1,660 MW2kJorge Luqu…Energía de Celaya power station: 1,617 MW2kEnergía de…Empalme I power station: 1,482 MW1kEmpalme I …Tuxpan III y IV: 1,180 MW1kTuxpan III…Tamazunchale: 1,179 MW1kTamazuncha…Altamira V: 1,155 MW1kAltamira VTajín Energía power station: 1,146 MW1kTajín Ener…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: CFE/PIE. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: sıcak yarı kurak bozkır (Köppen BSh). Enlem: 25.8°N.

23.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
178ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2,029soğutma derece-günleri (baz 18°C)
15 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 15 °CJF: 17 °CFM: 21 °CMA: 24 °CAM: 26 °CMJ: 28 °CJJ: 29 °CJA: 29 °CAS: 28 °CSO: 24 °CON: 20 °CND: 16 °CD29 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %93 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 16/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %6 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni toz kaynaklı aşınma.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
43/100çevresel şiddet endeksi
14.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
85 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Meksika'deki 129 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #49. en büyüğü.

Meksika'de bu veri setinde 129 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 58,538 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 25.7969, -97.7828 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Río Bravo III ne tür bir santraldir?

Río Bravo III — 495 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Tamaulipas, Meksika.

Río Bravo III kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 557,511 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Río Bravo III için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Río Bravo III için belirtilen sahip: CFE/PIE.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.