Ana sayfa / Avrupa / Romanya / Rovinari power station

Rovinari power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Gorj, Romanya. Koordinatlar: 44.9068, 23.1383.

kömürGorjRomanyakritik altı buhar koşullarıCO₂ ölçülmüş

Rovinari power station — 990 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Gorj, Romanya. Verilerde belirtilen sahibi: CE Oltenia Complexul Energetic. 5,829 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 1.7 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Romanya'deki 97 enerji santrali arasında #6. sıradadır. 1977 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 49 yaşındadır — köklü bir tesis. Ölçülen 2,810,034 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 655k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Romanya elektriğinin yaklaşık %13.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 251 gCO₂/kWh (%67.5 düşük karbonlu) (2025).

990MW kurulu kapasite
5,829GWh raporlanan / yıl
1,665,314enerji sağlanan hane
2,810,034t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
1977devreye alma (~49 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019094.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisRovinari power station WRI
ÜlkeRomanya · Gorj WRI
Koordinatlar44.9068, 23.1383 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite990 MW GEM · 2026 · L100000103294; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiCE Oltenia Complexul Energetic WRI
Devreye alınma1977 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI
GWh raporlanan / yıl5,829 GWh·a⁻¹ WRI
CO₂ emisyonları2,810,034 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#6 / 97 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#4 / 20 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite3.78× · 262 MW · n=20 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,665,314 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim11.2°C · HDD 2,766 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 30/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Rovinari power station için 990 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000103294; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

990 MW'de, Rovinari power station Romanya'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 262 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

2,810,034 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

655kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
377kevlerin yıllık enerji tüketimi
47 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2015: 5,362 GWh20152016: 5,603 GWh20162017: 5,829 GWh20176k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: CE Oltenia Complexul Energetic.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 44.9°N.

11.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,766ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
304soğutma derece-günleri (baz 18°C)
215 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 0 °CJF: 1 °CFM: 6 °CMA: 12 °CAM: 17 °CMJ: 20 °CJJ: 22 °CJA: 22 °CAS: 18 °CSO: 12 °CON: 5 °CND: 1 °CD22 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %13 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 56/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
30/100çevresel şiddet endeksi
22.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
440 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Romanya'deki 20 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #4. en büyüğü.

Romanya'de bu veri setinde 20 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 9,517 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 44.9068, 23.1383 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Rovinari power station ne tür bir santraldir?

Rovinari power station — 990 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Gorj, Romanya, 1977 yılında devreye alındı.

Rovinari power station ne kadar elektrik üretir?

Rovinari power station yılda yaklaşık 5,829 GWh elektrik üretir.

Rovinari power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,665,314 haneye yetecek düzeydedir.

Rovinari power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Rovinari power station için belirtilen sahip: CE Oltenia Complexul Energetic.

Rovinari power station ne kadar CO₂ salar?

Rovinari power station yılda yaklaşık 2,810,034 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.