Ana sayfa / Avrupa / Fransa / Roumens

Roumens

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Midi-Pyrenees, Fransa. Koordinatlar: 43.4643, 1.9361.

rüzgârMidi-PyreneesFransakarasal kurulum

Roumens — 8.3 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Midi-Pyrenees, Fransa. Verilerde belirtilen sahibi: Boralex Inc [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 7.1k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Fransa'deki 2,216 enerji santrali arasında #1035. sıradadır. 2008 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 18 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, rüzgâr, Fransa elektriğinin yaklaşık %8.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 41 gCO₂/kWh (%94.9 düşük karbonlu) (2025).

8.3MW kurulu kapasite
7,063enerji sağlanan hane (tahmini)
2008devreye alma (~18 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1024664.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisRoumens WRI
ÜlkeFransa · Midi-Pyrenees WRI
Koordinatlar43.4643, 1.9361 WRI
Yakıtrüzgâr WRI
MW kurulu kapasite8.3 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiBoralex Inc [100%] WRI
Devreye alınma2008 WRI
Teknolojikarasal kurulum WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#1035 / 2216 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#535 / 721 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.72× · 11.5 MW · n=721 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri7,063 hesaplandı
İklim11.9°C · HDD 2,359 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 32/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

8.3 MW'de, Roumens Fransa'daki rüzgâr santrallarının medyanı altında 11.5 MW'dedir. Teknik olarak karasal kurulum olarak tanımlanır. Rüzgar türbinleri, hareket eden havayı elektriğe dönüştürür; çıktı değişkendir ve siteye bağlıdır, modern türbinler birçok şebekede en düşük yeni üretim maliyetlerinden bazılarını sunmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Fransa'deki en büyük rüzgâr santralleriyle kapasite karşılaştırması

Salles-Curan: 87 MW87Salles-Cur…Épizon: 80 MW80ÉpizonGerminon: 75 MW75GerminonCormainville: 60 MW60Cormainvil…Murat-sur-Vèbre: 59 MW59Murat-sur-…Villesèque-des-Corbières: 55 MW55Villesèque…Allonnes: 52 MW52AllonnesCastelnau-Pégayrols: 48 MW48Castelnau-…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Boralex Inc [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: rüzgâr. Bu tesis türbin rotorları aracılığıyla rüzgârın kinetik enerjisini elektriğe dönüştürür. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 43.5°N.

11.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,359ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
133soğutma derece-günleri (baz 18°C)
413 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 5 °CJF: 6 °CFM: 8 °CMA: 10 °CAM: 14 °CMJ: 17 °CJJ: 20 °CJA: 20 °CAS: 17 °CSO: 13 °CON: 8 °CND: 6 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %4 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 49/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
32/100çevresel şiddet endeksi
15.6°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
114 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Fransa'deki 721 rüzgâr enerji santrali arasında kapasiteye göre #535. en büyüğü.

Fransa'de bu veri setinde 721 rüzgâr enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 9,164 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 43.4643, 1.9361 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Roumens ne tür bir santraldir?

Roumens — 8.3 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Midi-Pyrenees, Fransa, 2008 yılında devreye alındı.

Roumens kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 7,063 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Roumens için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Roumens için belirtilen sahip: Boralex Inc [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.