Ana sayfa / Asya / Hindistan / ROSA TPP PH - 1

ROSA TPP PH - 1

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Uttar Pradesh, Hindistan. Koordinatlar: 27.818, 79.936.

kömürUttar PradeshHindistankritik altı buhar koşulları

ROSA TPP PH - 1 — 1,200 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Uttar Pradesh, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: Reliance Power Ltd [100%]. 3,961 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 1.1 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #333. sıradadır. 2010 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 16 yaşındadır — görece modern. Bağlamında, kömür, Hindistan elektriğinin yaklaşık %70.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

1,200MW kurulu kapasite
3,961GWh raporlanan / yıl
1,131,600enerji sağlanan hane
2010devreye alma (~16 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000381.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisROSA TPP PH - 1 WRI
ÜlkeHindistan · Uttar Pradesh WRI
Koordinatlar27.818, 79.936 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite1,200 MW GEM · 2026 · L100000102650; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiReliance Power Ltd [100%] WRI
Devreye alınma2010 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI
GWh raporlanan / yıl3,961 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları3,960,600 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#333 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#312 / 713 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.20× · 1,000 MW · n=713 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,131,600 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim25.0°C · HDD 150 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 39/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000102650; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,200 MW'de, ROSA TPP PH - 1 Hindistan'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 1,000 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 7,847 GWh20142015: 6,434 GWh20152016: 7,270 GWh20162017: 7,091 GWh20172018: 3,961 GWh20188k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Reliance Power Ltd [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 27.8°N.

25.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
150ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2,718soğutma derece-günleri (baz 18°C)
150 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 15 °CJF: 18 °CFM: 23 °CMA: 29 °CAM: 33 °CMJ: 32 °CJJ: 30 °CJA: 29 °CAS: 28 °CSO: 26 °CON: 20 °CND: 16 °CD33 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %94 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 16/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
39/100çevresel şiddet endeksi
17.6°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
1045 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 713 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #312. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 713 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 805,419 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 27.818, 79.936 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

ROSA TPP PH - 1 ne tür bir santraldir?

ROSA TPP PH - 1 — 1,200 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Uttar Pradesh, Hindistan, 2010 yılında devreye alındı.

ROSA TPP PH - 1 ne kadar elektrik üretir?

ROSA TPP PH - 1 yılda yaklaşık 3,961 GWh elektrik üretir.

ROSA TPP PH - 1 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,131,600 haneye yetecek düzeydedir.

ROSA TPP PH - 1 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde ROSA TPP PH - 1 için belirtilen sahip: Reliance Power Ltd [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.