Ana sayfa / Avrupa / İsveç / Ringhals

Ringhals

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Halland, İsveç. Koordinatlar: 57.2574, 12.1087.

nükleerHallandİsveçWH 3LPbasınçlı su reaktörü

Ringhals — 3,932 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Halland, İsveç. Verilerde belirtilen sahibi: 70.4% Vattenfall; 29.6% Karnkraft Sverige. 27,494 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 7.9 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İsveç'deki 178 enerji santrali arasında #1. sıradadır. 1975 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 51 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, İsveç elektriğinin yaklaşık %27.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 35 gCO₂/kWh (%98.8 düşük karbonlu) (2025).

3,932MW kurulu kapasite
5inşaat süresi (1969→1974)
27,494GWh raporlanan / yıl
7,855,571enerji sağlanan hane
1975devreye alma (~51 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002097.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisRinghals WRI
Ülkeİsveç · Halland WRI
Koordinatlar57.2574, 12.1087 WRI
Yakıtnükleer WRI
MW kurulu kapasite3,932 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
Sahibi70.4% Vattenfall; 29.6% Karnkraft Sverige WRI
Devreye alınma1975 WRI
Teknolojibasınçlı su reaktörü WRI
GWh raporlanan / yıl27,494 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#1 / 178 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#1 / 4 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri7,855,571 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim7.2°C · HDD 3,930 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 31/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Ringhals nuclear power plant için 2,288 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

Teknik olarak basınçlı su reaktörü olarak tanımlanır. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2016: 22,779 GWh20162017: 27,494 GWh201727k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: 70.4% Vattenfall; 29.6% Karnkraft Sverige.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: nükleer. Bu tesis bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 57.3°N.

7.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,930ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
38 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -1 °CJF: -1 °CFM: 1 °CMA: 5 °CAM: 11 °CMJ: 14 °CJJ: 16 °CJA: 16 °CAS: 12 °CSO: 8 °CON: 4 °CND: 1 °CD16 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %60 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 83/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
31/100çevresel şiddet endeksi
17.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
27 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İsveç'deki 4 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #1. en büyüğü.

İsveç'de bu veri setinde 4 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 9,890 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 57.2574, 12.1087 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Ringhals ne tür bir santraldir?

Ringhals — 3,932 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Halland, İsveç, 1975 yılında devreye alındı.

Ringhals ne kadar elektrik üretir?

Ringhals yılda yaklaşık 27,494 GWh elektrik üretir.

Ringhals kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 7,855,571 haneye yetecek düzeydedir.

Ringhals için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Ringhals için belirtilen sahip: 70.4% Vattenfall; 29.6% Karnkraft Sverige.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.