Ana sayfa / Avrupa / Almanya / Restabfallbehandlungsanlage

Restabfallbehandlungsanlage

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: atık. Konum: Thuringia, Almanya. Koordinatlar: 50.6388, 10.687.

atıkThuringiaAlmanyaCO₂ ölçülmüş

Restabfallbehandlungsanlage — 11.2 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: atık. Konum: Thuringia, Almanya. Verilerde belirtilen sahibi: Zweckverband für Abfallwirtschaft Südwestthüringen (ZASt). kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 15k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Almanya'deki 1,442 enerji santrali arasında #788. sıradadır. 2007 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 19 yaşındadır — görece modern. Ölçülen 3,734 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 870 otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, ulusal şebeke ortalama 330 gCO₂/kWh (%59.1 düşük karbonlu) (2025).

11.2MW kurulu kapasite
15,417enerji sağlanan hane (tahmini)
3,734t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
2007devreye alma (~19 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006018.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisRestabfallbehandlungsanlage WRI
ÜlkeAlmanya · Thuringia WRI
Koordinatlar50.6388, 10.687 WRI
Yakıtatık WRI
MW kurulu kapasite11.2 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiZweckverband für Abfallwirtschaft Südwestthüringen (ZASt) WRI
Devreye alınma2007 WRI
CO₂ emisyonları3,734 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#788 / 1442 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#59 / 68 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.50× · 22.5 MW · n=68 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri15,417 hesaplandı
İklim6.7°C · HDD 4,097 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 24/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

11.2 MW'de, Restabfallbehandlungsanlage Almanya'daki atık santrallarının medyanı altında 22.5 MW'dedir. Atıktan enerjiye santralları, elektrik ve ısı üretmek üzere belediye katı atığını yakarlar, depo hacmini azaltırken kalıntı atıktan enerji geri kazanırlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

3,734 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

870bir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
501evlerin yıllık enerji tüketimi
62kabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Almanya'deki en büyük atık santralleriyle kapasite karşılaştırması

ZMS Schwandorf power station: 76 MW76ZMS Schwan…MHKW Frankfurt: 72 MW72MHKW Frank…GMVA Niederrhein: 62 MW62GMVA Niede…MHKW Rothensee: 58 MW58MHKW Rothe…Müllkraftwerk Schwandorf: 54 MW54Müllkraftw…DT: 54 MW54DTRMVA Köln: 45 MW45RMVA KölnHKW Mannheim: 45 MW45HKW Mannhe…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Zweckverband für Abfallwirtschaft Südwestthüringen (ZASt).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: atık. Bu tesis kentsel veya endüstriyel atıkları yakarak enerji geri kazanır. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 50.6°N.

6.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
4,097ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
601 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -2 °CJF: -1 °CFM: 2 °CMA: 6 °CAM: 11 °CMJ: 14 °CJJ: 16 °CJA: 15 °CAS: 12 °CSO: 7 °CON: 2 °CND: -1 °CD16 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %67 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 85/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
24/100çevresel şiddet endeksi
17.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
384 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Almanya'deki 68 atık enerji santrali arasında kapasiteye göre #59. en büyüğü.

Almanya'de bu veri setinde 68 atık enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,698 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 50.6388, 10.687 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Restabfallbehandlungsanlage ne tür bir santraldir?

Restabfallbehandlungsanlage — 11.2 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: atık. Konum: Thuringia, Almanya, 2007 yılında devreye alındı.

Restabfallbehandlungsanlage kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 15,417 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Restabfallbehandlungsanlage için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Restabfallbehandlungsanlage için belirtilen sahip: Zweckverband für Abfallwirtschaft Südwestthüringen (ZASt).

Restabfallbehandlungsanlage ne kadar CO₂ salar?

Restabfallbehandlungsanlage yılda yaklaşık 3,734 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.