Ana sayfa / Asya / Hindistan / RANGANADI

RANGANADI

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Arunachal Pradesh, Hindistan. Koordinatlar: 27.3426, 93.8168.

hidroelektrikArunachal PradeshHindistanbarajlı hidroelektrik

RANGANADI — 405 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Arunachal Pradesh, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: North Eastern Electric Power Corporation LTD (NEEPCO) [100%]. 1,047 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 299k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #592. sıradadır. 2002 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 24 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Hindistan elektriğinin yaklaşık %8.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

405MW kurulu kapasite
1,047GWh raporlanan / yıl
299,028enerji sağlanan hane
2002devreye alma (~24 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000367.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisRANGANADI WRI
ÜlkeHindistan · Arunachal Pradesh WRI
Koordinatlar27.3426, 93.8168 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite405 MW GEM · 2026 · L100000602009; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiNorth Eastern Electric Power Corporation LTD (NEEPCO) [100%] WRI
Devreye alınma2002 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl1,047 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#592 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#32 / 233 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite5.06× · 80 MW · n=233 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri299,028 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim23.1°C · HDD 86 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 34/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000602009; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

405 MW'de, RANGANADI Hindistan'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 80 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 1,104 GWh20142015: 1,274 GWh20152016: 1,243 GWh20162017: 1,410 GWh20172018: 1,047 GWh20181k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: North Eastern Electric Power Corporation LTD (NEEPCO) [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 27.3°N.

23.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
86ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,970soğutma derece-günleri (baz 18°C)
270 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 16 °CJF: 18 °CFM: 21 °CMA: 23 °CAM: 26 °CMJ: 27 °CJJ: 28 °CJA: 28 °CAS: 27 °CSO: 25 °CON: 21 °CND: 17 °CD28 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %97 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 15/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
34/100çevresel şiddet endeksi
11.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
622 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 233 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #32. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 233 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 45,527 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 27.3426, 93.8168 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

RANGANADI ne tür bir santraldir?

RANGANADI — 405 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Arunachal Pradesh, Hindistan, 2002 yılında devreye alındı.

RANGANADI ne kadar elektrik üretir?

RANGANADI yılda yaklaşık 1,047 GWh elektrik üretir.

RANGANADI kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 299,028 haneye yetecek düzeydedir.

RANGANADI için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde RANGANADI için belirtilen sahip: North Eastern Electric Power Corporation LTD (NEEPCO) [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.