Ana sayfa / Avrupa / Danimarka / Randers

Randers

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Central Jutland, Danimarka. Koordinatlar: 56.4584, 10.0475.

kömürCentral JutlandDanimarkaCO₂ ölçülmüş

Randers — 52 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Central Jutland, Danimarka. Verilerde belirtilen sahibi: Verdo Holding A/S [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 65k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Danimarka'deki 57 enerji santrali arasında #27. sıradadır. 1982 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 44 yaşındadır — köklü bir tesis. Ölçülen 1,690 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 394 otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Danimarka elektriğinin yaklaşık %2.7'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 114 gCO₂/kWh (%91.2 düşük karbonlu) (2025).

52MW kurulu kapasite
65,074enerji sağlanan hane (tahmini)
1,690t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
1982devreye alma (~44 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1022042.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisRanders WRI
ÜlkeDanimarka · Central Jutland WRI
Koordinatlar56.4584, 10.0475 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite52 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiVerdo Holding A/S [100%] WRI
Devreye alınma1982 WRI
CO₂ emisyonları1,690 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#27 / 57 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#11 / 11 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.14× · 373 MW · n=11 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri65,074 hesaplandı
İklim7.6°C · HDD 3,771 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 31/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

52 MW'de, Randers Danimarka'daki kömür santrallarının medyanı altında 373 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

1,690 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

394bir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
227evlerin yıllık enerji tüketimi
28kabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Danimarka'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

Avedoerevaerket (Avedøre): 815 MW815Avedoereva…Asnaes power station: 787 MW787Asnaes pow…Studstrupvaerket: 730 MW730Studstrupv…Nordjylland power station: 716 MW716Nordjyllan…Enstedvaerket: 626 MW626Enstedvaer…Esbjerg power station: 373 MW373Esbjerg po…Fyns power station: 362 MW362Fyns power…Amager power station: 330 MW330Amager pow…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Verdo Holding A/S [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 56.5°N.

7.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,771ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
36 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 0 °CJF: 0 °CFM: 2 °CMA: 6 °CAM: 11 °CMJ: 14 °CJJ: 16 °CJA: 16 °CAS: 12 °CSO: 8 °CON: 4 °CND: 2 °CD16 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %53 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 81/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
31/100çevresel şiddet endeksi
16.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
40 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Danimarka'deki 11 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #11. en büyüğü.

Danimarka'de bu veri setinde 11 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 5,163 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 56.4584, 10.0475 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Randers ne tür bir santraldir?

Randers — 52 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Central Jutland, Danimarka, 1982 yılında devreye alındı.

Randers kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 65,074 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Randers için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Randers için belirtilen sahip: Verdo Holding A/S [100%].

Randers ne kadar CO₂ salar?

Randers yılda yaklaşık 1,690 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.