Ana sayfa / Avrupa / İspanya / PUENTE NUEVO GR 3

PUENTE NUEVO GR 3

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Andalusia, İspanya. Koordinatlar: 38.1108, -4.9354.

kömürAndalusiaİspanyakritik altı buhar koşulları

PUENTE NUEVO GR 3 — 299.8 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Andalusia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: VIESGO GENERACION S.L.. 1,293 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 369k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #82. sıradadır. 1980 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 46 yaşındadır — köklü bir tesis. Bağlamında, kömür, İspanya elektriğinin yaklaşık %0.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

299.8MW kurulu kapasite
1,293GWh raporlanan / yıl
369,342enerji sağlanan hane
1980devreye alma (~46 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1007820.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisPUENTE NUEVO GR 3 WRI
Ülkeİspanya · Andalusia WRI
Koordinatlar38.1108, -4.9354 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite299.8 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiVIESGO GENERACION S.L. WRI
Devreye alınma1980 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI
GWh raporlanan / yıl1,293 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları1,292,700 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#82 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#18 / 24 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.58× · 515.6 MW · n=24 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri369,342 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim15.4°C · HDD 1,575 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 35/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

299.8 MW'de, PUENTE NUEVO GR 3 İspanya'daki kömür santrallarının medyanı altında 515.6 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 1,512 GWh20152016: 874 GWh20162017: 1,293 GWh20172k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: VIESGO GENERACION S.L.. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 38.1°N.

15.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,575ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
650soğutma derece-günleri (baz 18°C)
538 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 7 °CJF: 9 °CFM: 11 °CMA: 13 °CAM: 17 °CMJ: 21 °CJJ: 25 °CJA: 25 °CAS: 22 °CSO: 16 °CON: 11 °CND: 8 °CD25 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %36 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 35/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
35/100çevresel şiddet endeksi
18.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
122 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 24 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #18. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 24 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 12,360 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 38.1108, -4.9354 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

PUENTE NUEVO GR 3 ne tür bir santraldir?

PUENTE NUEVO GR 3 — 299.8 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Andalusia, İspanya, 1980 yılında devreye alındı.

PUENTE NUEVO GR 3 ne kadar elektrik üretir?

PUENTE NUEVO GR 3 yılda yaklaşık 1,293 GWh elektrik üretir.

PUENTE NUEVO GR 3 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 369,342 haneye yetecek düzeydedir.

PUENTE NUEVO GR 3 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde PUENTE NUEVO GR 3 için belirtilen sahip: VIESGO GENERACION S.L..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.