Ana sayfa / Kuzey Amerika / Kanada / Première-Chute

Première-Chute

Quebec, Kanada bölgesinde hidroelektrik güç santrali. Yaklaşık konum 47.6007, -79.4524.

hidroelektrikQuebecKanadarun-of-river

Première-Chute, Quebec, Kanada bölgesinde 131 MW kapasiteli bir hidroelektrik enerji santrali'dir. Hydro-Québec tarafından işletilmektedir. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 131k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Kanada'deki 1,211 enerji santrali arasında #234. sıradadır. 1968 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 58 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Kanada elektriğinin yaklaşık %52.8'ini sağlamaktadır; ulusal ÅŸebeke ortalama 191 gCO₂/kWh (%77.0 düşük karbonlu) (2025).

131MW kurulu kapasite
131,149enerji saÄŸlanan hane (tahmini)
1968devreye alma (~58 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CAN0002211.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisPremière-Chute WRI
ÜlkeKanada · Quebec WRI
Koordinatlar47.6007, -79.4524 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite131 MW GEM · 2026 · L100000600501; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiHydro-Québec WRI
Devreye alınma1968 WRI
Teknolojirun-of-river WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#234 / 1211 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#103 / 556 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite10.92× · 12 MW · n=556 hesaplandı
Beslenen hane eÅŸdeÄŸeri131,149 hesaplandı
İklim2.5°C · HDD 5,623 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 33/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut deÄŸil

GWh raporlanan / yılMevcut deÄŸil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000600501; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

131 MW'de, Première-Chute Kanada'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 12 MW'dedir. Teknik olarak run-of-river olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Kanada'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

Robert-Bourassa: 5,616 MW6kRobert-Bou…Churchill Falls: 5,428 MW5kChurchill …La Grande-4: 2,779 MW3kLa Grande-4Mica: 2,746 MW3kMicaG.M. Shrum: 2,730 MW3kG.M. ShrumRevelstoke: 2,480 MW2kRevelstokeLa Grande-3: 2,417 MW2kLa Grande-3La Grande-2-A: 2,106 MW2kLa Grande-…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Hydro-Québec tarafından işletilmektedir. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal baÄŸlam

Bu hydro santrali hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. warm-summer humid continental ikliminde (Köppen Dfb) yer almaktadır — Kuzey Yarımküre, enlem 47.6°N — bu, ne kadar enerji üretebileceğini ve çıktısının yıl içinde nasıl değiştiğini belirler.

2.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
5,623ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2soğutma derece-günleri (baz 18°C)
227 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -16 °CJF: -14 °CFM: -7 °CMA: 2 °CAM: 10 °CMJ: 15 °CJJ: 18 °CJA: 17 °CAS: 12 °CSO: 6 °CON: -2 °CND: -11 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %129 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 97/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni thermal cycling.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
33/100çevresel şiddet endeksi
33.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
202 kmkıyıya uzaklık

Daha yüksek çevresel şiddet, tam da koruyucu sökülebilir yalıtımın en çok geri ödeme yaptığı yerdir: korunaklı bir mikro-iklim korozyonu, UV ve termal döngü hasarını yavaşlatır ve dış donanımın hizmet ömrünü uzatır. Bu, gösterge niteliğinde bir saha-iklim bağlamıdır — belirli bir santral veya işletmecinin durum değerlendirmesi değildir.

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Kanada'deki 556 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #103. en büyüğü.

Kanada'de bu veri setinde 556 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 81,037 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 47.6007, -79.4524 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Première-Chute ne tür bir santraldir?

Première-Chute, Quebec, Kanada bölgesinde bir 131 MW hidroelektrik santralidir, 1968 yılında devreye alındı.

Première-Chute kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 131,149 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Première-Chute kim tarafından işletiliyor?

Première-Chute, Hydro-Québec tarafından işletilir.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.