Ana sayfa / Avrupa / İspanya / PONT DE REI 1

PONT DE REI 1

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Catalonia, İspanya. Koordinatlar: 42.8384, 0.739.

hidroelektrikCataloniaİspanyanehir tipi hidroelektrik

PONT DE REI 1 — 46.1 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Catalonia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 46k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #313. sıradadır. 1960 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 66 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, İspanya elektriğinin yaklaşık %11.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

46.1MW kurulu kapasite
46,152enerji sağlanan hane (tahmini)
1960devreye alma (~66 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1007796.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisPONT DE REI 1 WRI
Ülkeİspanya · Catalonia WRI
Koordinatlar42.8384, 0.739 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite46.1 MW GEM · 2026 · L100001023235; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiENDESA GENERACION S.A. WRI
Devreye alınma1960 WRI
Teknolojinehir tipi hidroelektrik WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#313 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#76 / 124 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.84× · 55.2 MW · n=124 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri46,152 hesaplandı
İklim6.5°C · HDD 4,194 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 25/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100001023235; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

46.1 MW'de, PONT DE REI 1 İspanya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı altında 55.2 MW'dedir. Teknik olarak nehir tipi hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İspanya'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

ALDEADAVILA II 2: 1,226 MW1kALDEADAVIL…JOSE M ORIOL GRUPO 4: 953 MW953JOSE M ORI…La Muela II Grupo 4: 882 MW882La Muela I…VILLARINO 4: 851 MW851VILLARINO 4LA MUELA CORTES 1: 634 MW634LA MUELA C…SAUCELLE II 1: 516 MW516SAUCELLE I…CEDILLO 3: 500 MW500CEDILLO 3San Esteban II Grupo 1: 438 MW438San Esteba…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 42.8°N.

6.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
4,194ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1,557 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -1 °CJF: 0 °CFM: 2 °CMA: 4 °CAM: 8 °CMJ: 12 °CJJ: 15 °CJA: 16 °CAS: 12 °CSO: 8 °CON: 3 °CND: 0 °CD16 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %71 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 86/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
25/100çevresel şiddet endeksi
17.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
186 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 124 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #76. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 124 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 15,680 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

  • Fos · hidroelektrik · 10.92 MW · Catalonia
  • Arlos · hidroelektrik · 5.3 MW · Catalonia
  • BARRADOS · hidroelektrik · 15.9 MW · Catalonia
  • Cierp-Gaud · hidroelektrik · 11 MW · Catalonia
  • Oo · hidroelektrik · 30 MW · Midi-Pyrenees
  • VETEJAR · petrol · 12.9 MW · Catalonia

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 42.8384, 0.739 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

PONT DE REI 1 ne tür bir santraldir?

PONT DE REI 1 — 46.1 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Catalonia, İspanya, 1960 yılında devreye alındı.

PONT DE REI 1 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 46,152 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

PONT DE REI 1 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde PONT DE REI 1 için belirtilen sahip: ENDESA GENERACION S.A..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.