Ana sayfa / Asya / Güney Kore / Pohang Works

Pohang Works

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Gyeongsangbuk-do, Güney Kore. Koordinatlar: 36.0113, 129.38.

gazGyeongsangbuk-doGüney KoreCO₂ model edilmiş

Pohang Works — 981.9 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Gyeongsangbuk-do, Güney Kore. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 1.1 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Güney Kore'deki 216 enerji santrali arasında #45. sıradadır. Model edilmiş yıllık emisyonları 2,112,900 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 493k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Güney Kore elektriğinin yaklaşık %27.9'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 417 gCO₂/kWh (%40.0 düşük karbonlu) (2025).

981.9MW kurulu kapasite
1,105,899enerji sağlanan hane (tahmini)
2,112,900t CO₂ / yıl (Climate TRACE)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-5418.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisPohang Works Climate TRACE
ÜlkeGüney Kore · Gyeongsangbuk-do Climate TRACE
Koordinatlar36.0113, 129.38 Climate TRACE
Yakıtgaz Climate TRACE
MW kurulu kapasite981.9 MW GEM · 2026 · L100000406324; üretim kompleksinin bir parçası

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları2,112,900 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#45 / 216 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#21 / 77 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.91× · 515 MW · n=77 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,105,899 hesaplandı
İklim12.7°C · HDD 2,422 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 44/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000406324; yakıt: GEM wiki unit-level operating Fuel(s), fetched 2026-07-05

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

981.9 MW'de, Pohang Works Güney Kore'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 515 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~2,112,900 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

493kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
284kevlerin yıllık enerji tüketimi
35 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Güney Kore'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Incheon: 3,052 MW3kIncheonDangjin Combined Cycle power station: 2,406 MW2kDangjin Co…Samchonpo power station: 2,120 MW2kSamchonpo …KOMIPO Incheon: 1,960 MW2kKOMIPO Inc…Boryeong (CC): 1,800 MW2kBoryeong (…Busan (pusan): 1,800 MW2kBusan (pus…Seoincheon: 1,800 MW2kSeoincheonShinincheon: 1,800 MW2kShinincheon

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 36.0°N.

12.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,422ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
508soğutma derece-günleri (baz 18°C)
170 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 0 °CJF: 2 °CFM: 6 °CMA: 12 °CAM: 17 °CMJ: 20 °CJJ: 24 °CJA: 24 °CAS: 20 °CSO: 15 °CON: 9 °CND: 3 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %1 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 49/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
44/100çevresel şiddet endeksi
24.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
27 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Güney Kore'deki 77 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #21. en büyüğü.

Güney Kore'de bu veri setinde 77 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 58,006 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 36.0113, 129.38 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Pohang Works ne tür bir santraldir?

Pohang Works — 981.9 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Gyeongsangbuk-do, Güney Kore.

Pohang Works kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,105,899 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Pohang Works ne kadar CO₂ salar?

Pohang Works için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 2,112,900 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.