Pinjar

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Western Australia, Avustralya. Koordinatlar: -31.5568, 115.8204.

gazWestern AustraliaAvustralyaOCGTCO₂ model edilmiş

Pinjar — 576 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Western Australia, Avustralya. Verilerde belirtilen sahibi: Verve Energy. 570 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 163k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Avustralya'deki 536 enerji santrali arasında #37. sıradadır. 1996 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 30 yaşındadır — köklü bir tesis. Model edilmiş yıllık emisyonları 843,270 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 197k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Avustralya elektriğinin yaklaşık %16.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%38.6 düşük karbonlu) (2025).

576MW kurulu kapasite
570GWh raporlanan / yıl
162,914enerji sağlanan hane
843,270t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
1996devreye alma (~30 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id AUS0000200.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisPinjar WRI
ÜlkeAvustralya · Western Australia WRI
Koordinatlar-31.5568, 115.8204 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite576 MW Wikidata P2109; kurulu/nominal kapasite
SahibiVerve Energy WRI
Devreye alınma1996 WRI
TeknolojiOCGT WRI
GWh raporlanan / yıl570 GWh·a⁻¹ WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları843,270 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#37 / 536 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#14 / 163 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite5.43× · 106 MW · n=163 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri162,914 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim18.3°C · HDD 657 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 48/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Pinjar power station için 356 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: Wikidata P2109; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

576 MW'de, Pinjar Avustralya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 106 MW'dedir. Teknik olarak OCGT olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~843,270 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

197kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
113kevlerin yıllık enerji tüketimi
14 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2013: 627 GWh20132014: 448 GWh20142015: 464 GWh20152016: 610 GWh20162017: 511 GWh20172018: 570 GWh2018627 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Verve Energy. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 31.6°S.

18.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
657ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
768soğutma derece-günleri (baz 18°C)
71 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 24 °CJF: 25 °CFM: 23 °CMA: 20 °CAM: 16 °CMJ: 14 °CJJ: 13 °CJA: 13 °CAS: 14 °CSO: 16 °CON: 19 °CND: 22 °CD25 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %73 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 22/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %2 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
48/100çevresel şiddet endeksi
12.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
10 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avustralya'deki 163 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #14. en büyüğü.

Avustralya'de bu veri setinde 163 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 29,942 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından -31.5568, 115.8204 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Pinjar ne tür bir santraldir?

Pinjar — 576 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Western Australia, Avustralya, 1996 yılında devreye alındı.

Pinjar ne kadar elektrik üretir?

Pinjar yılda yaklaşık 570 GWh elektrik üretir.

Pinjar kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 162,914 haneye yetecek düzeydedir.

Pinjar için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Pinjar için belirtilen sahip: Verve Energy.

Pinjar ne kadar CO₂ salar?

Pinjar için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 843,270 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.