Ana sayfa / Avrupa / Fransa / PENLY

PENLY

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Haute-Normandie, Fransa. Koordinatlar: 49.9764, 1.2107.

nükleerHaute-NormandieFransaP4 REP 1300basınçlı su reaktörü

PENLY — 2,764 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Haute-Normandie, Fransa. Verilerde belirtilen sahibi: Électricité de France (EDF). 18,021 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 5.1 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Fransa'deki 2,216 enerji santrali arasında #14. sıradadır. 1990 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 36 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, Fransa elektriğinin yaklaşık %68.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 41 gCO₂/kWh (%94.9 düşük karbonlu) (2025).

2,764MW kurulu kapasite
8inşaat süresi (1982→1990)
18,021GWh raporlanan / yıl
5,148,914enerji sağlanan hane
1990devreye alma (~36 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002754.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisPENLY WRI
ÜlkeFransa · Haute-Normandie WRI
Koordinatlar49.9764, 1.2107 WRI
Yakıtnükleer WRI
MW kurulu kapasite2,764 MW GEM · 2026 · L100000500033; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiÉlectricité de France (EDF) WRI
Devreye alınma1990 WRI
Teknolojibasınçlı su reaktörü WRI
GWh raporlanan / yıl18,021 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#14 / 2216 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#14 / 23 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.89× · 3,122 MW · n=23 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri5,148,914 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim10.3°C · HDD 2,806 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 32/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000500033; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

2,764 MW'de, PENLY Fransa'daki nükleer santrallarının medyanı altında 3,122 MW'dedir. Teknik olarak basınçlı su reaktörü olarak tanımlanır. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 19,328 GWh20152016: 18,054 GWh20162017: 18,021 GWh201719k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Électricité de France (EDF).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: nükleer. Bu tesis bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 50.0°N.

10.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,806ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
103 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 4 °CJF: 5 °CFM: 7 °CMA: 9 °CAM: 12 °CMJ: 14 °CJJ: 17 °CJA: 17 °CAS: 15 °CSO: 12 °CON: 8 °CND: 5 °CD17 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %14 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 57/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
32/100çevresel şiddet endeksi
12.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
16 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Fransa'deki 23 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #14. en büyüğü.

Fransa'de bu veri setinde 23 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 74,927 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 49.9764, 1.2107 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

PENLY ne tür bir santraldir?

PENLY — 2,764 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Haute-Normandie, Fransa, 1990 yılında devreye alındı.

PENLY ne kadar elektrik üretir?

PENLY yılda yaklaşık 18,021 GWh elektrik üretir.

PENLY kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 5,148,914 haneye yetecek düzeydedir.

PENLY için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde PENLY için belirtilen sahip: Électricité de France (EDF).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.