Pen-Y-Fan A

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Wales, Birleşik Krallık. Koordinatlar: 51.7008, -3.1691.

güneşWalesBirleşik Krallıkfotovoltaik (PV, varsayılan sınıflandırma)

Pen-Y-Fan A — 7.2 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Wales, Birleşik Krallık. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 3.1k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Birleşik Krallık'deki 2,860 enerji santrali arasında #1189. sıradadır. 2017 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 9 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, güneş, Birleşik Krallık elektriğinin yaklaşık %6.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 217 gCO₂/kWh (%64.4 düşük karbonlu) (2025).

7.2MW kurulu kapasite
3,063enerji sağlanan hane (tahmini)
2017devreye alma (~9 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WKS0072669.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisPen-Y-Fan A WRI
ÜlkeBirleşik Krallık · Wales WRI
Koordinatlar51.7008, -3.1691 WRI
Yakıtgüneş WRI
MW kurulu kapasite7.2 MW GEM · 2026 · L100001001462; işletmedeki santral kapasitesi
Devreye alınma2017 WRI
Teknolojifotovoltaik (PV, varsayılan sınıflandırma) WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#1189 / 2860 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#343 / 1170 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.44× · 5 MW · n=1170 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri3,063 hesaplandı
İklim9.9°C · HDD 2,949 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 26/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite, kaynakla doğrulanmış 2026 kapasite iddiasıdır: 7 MW, Pen-Y-Fan A solar project.

GEM · 2026 · işletmedeki santral kapasitesi

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100001001462; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

7.2 MW'de, Pen-Y-Fan A Birleşik Krallık'daki güneş santrallarının medyanı çok üstünde 5 MW'dedir. Teknik olarak fotovoltaik (PV, varsayılan sınıflandırma) olarak tanımlanır. Güneş fotovoltaiği, hareketli parçaları veya yakıtı olmaksızın güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür; çıktı günün saati ve hava durumuna göre değişir, bu nedenle depolama veya esnek yedekle eşleştirilir.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Birleşik Krallık'deki en büyük güneş santralleriyle kapasite karşılaştırması

Shotwick: 72 MW72ShotwickMOD Lyneham: 70 MW70MOD LynehamWest Raynham: 50 MW50West Raynh…Snarlton Farm (Melksham solar farm): 50 MW50Snarlton F…Eveley: 49 MW49EveleyOwl's Hatch Solar Park: 48 MW48Owl's Hatc…Southwick Estate: 48 MW48Southwick …Landmead Farm (East Hanney): 46 MW46Landmead F…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: güneş. Bu tesis fotovoltaik panellerle güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirir. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 51.7°N.

9.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,949ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
104 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 5 °CJF: 4 °CFM: 6 °CMA: 8 °CAM: 11 °CMJ: 14 °CJJ: 16 °CJA: 16 °CAS: 14 °CSO: 11 °CON: 7 °CND: 6 °CD16 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %20 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 61/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Güneş PV, 25°C hücre sıcaklığının üzerinde her °C için yaklaşık %0,35 güç kaybeder — buradaki sıcak mevsim zirvelerinde yaklaşık %0.0 (tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
26/100çevresel şiddet endeksi
12.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
91 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Birleşik Krallık'deki 1170 güneş enerji santrali arasında kapasiteye göre #343. en büyüğü.

Birleşik Krallık'de bu veri setinde 1170 güneş enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 8,703 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 51.7008, -3.1691 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Pen-Y-Fan A ne tür bir santraldir?

Pen-Y-Fan A — 7.2 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Wales, Birleşik Krallık, 2017 yılında devreye alındı.

Pen-Y-Fan A kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 3,063 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.