Ana sayfa / Asya / Hindistan / Pambur GRT 2

Pambur GRT 2

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Tamil Nadu, Hindistan. Koordinatlar: 9.4533, 78.5758.

güneşTamil NaduHindistanfotovoltaik (PV, varsayılan sınıflandırma)

Pambur GRT 2 — 5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Tamil Nadu, Hindistan. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 2.1k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #2125. sıradadır. 2015 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 11 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, güneş, Hindistan elektriğinin yaklaşık %9.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

5MW kurulu kapasite
2,127enerji sağlanan hane (tahmini)
2015devreye alma (~11 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WKS0067242.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisPambur GRT 2 WRI
ÜlkeHindistan · Tamil Nadu WRI
Koordinatlar9.4533, 78.5758 WRI
Yakıtgüneş WRI
MW kurulu kapasite5 MW GEM · 2026 · L100000830009; işletmedeki santral kapasitesi
Devreye alınma2015 WRI
Teknolojifotovoltaik (PV, varsayılan sınıflandırma) WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#2125 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#774 / 849 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.31× · 16.2 MW · n=849 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri2,127 hesaplandı
İklim29.2°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 52/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000830009; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

5 MW'de, Pambur GRT 2 Hindistan'daki güneş santrallarının medyanı altında 16.2 MW'dedir. Teknik olarak fotovoltaik (PV, varsayılan sınıflandırma) olarak tanımlanır. Güneş fotovoltaiği, hareketli parçaları veya yakıtı olmaksızın güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür; çıktı günün saati ve hava durumuna göre değişir, bu nedenle depolama veya esnek yedekle eşleştirilir.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Hindistan'deki en büyük güneş santralleriyle kapasite karşılaştırması

Kamuthi Solar Power Plant: 648 MW648Kamuthi So…BhSP3: 560 MW560BhSP3KUMSP} Greenko: 500 MW500KUMSP} Gre…NPKSP} Greenko: 500 MW500NPKSP} Gre…BhSP1: 420 MW420BhSP1BhSP3} SBG: 360 MW360BhSP3} SBGKUMSP} Softbank: 350 MW350KUMSP} Sof…PaSP} Renew 2: 300 MW300PaSP} Rene…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: güneş. Bu tesis fotovoltaik panellerle güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirir. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 9.5°N.

29.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
4,102soğutma derece-günleri (baz 18°C)
31 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 26 °CJF: 28 °CFM: 30 °CMA: 31 °CAM: 32 °CMJ: 31 °CJJ: 31 °CJA: 30 °CAS: 30 °CSO: 29 °CON: 27 °CND: 26 °CD32 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

Güneş PV, 25°C hücre sıcaklığının üzerinde her °C için yaklaşık %0,35 güç kaybeder — buradaki sıcak mevsim zirvelerinde yaklaşık %2.4 (tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
52/100çevresel şiddet endeksi
5.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
40 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 849 güneş enerji santrali arasında kapasiteye göre #774. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 849 güneş enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 25,883 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 9.4533, 78.5758 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Pambur GRT 2 ne tür bir santraldir?

Pambur GRT 2 — 5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Tamil Nadu, Hindistan, 2015 yılında devreye alındı.

Pambur GRT 2 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 2,127 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.