Ana sayfa / Avrupa / İspanya / PALOS DE LA FRONTERA GRUPO 1

PALOS DE LA FRONTERA GRUPO 1

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Andalusia, İspanya. Koordinatlar: 37.1843, -6.8857.

gazAndalusiaİspanyaCO₂ model edilmiş

PALOS DE LA FRONTERA GRUPO 1 — 1,167 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Andalusia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: GAS NATURAL FENOSA GENERACION S.L.U.. 393 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 112k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #13. sıradadır. 2004 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 22 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 380,331 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 89k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, İspanya elektriğinin yaklaşık %21.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

1,167MW kurulu kapasite
393GWh raporlanan / yıl
112,200enerji sağlanan hane
380,331t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2004devreye alma (~22 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1007283.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisPALOS DE LA FRONTERA GRUPO 1 WRI
Ülkeİspanya · Andalusia WRI
Koordinatlar37.1843, -6.8857 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite1,167 MW GEM · 2026 · L100000400695; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiGAS NATURAL FENOSA GENERACION S.L.U. WRI
Devreye alınma2004 WRI
GWh raporlanan / yıl393 GWh·a⁻¹ WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları380,331 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#13 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#8 / 95 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite21.61× · 54 MW · n=95 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri112,200 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim18.1°C · HDD 794 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 43/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400695; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,167 MW'de, PALOS DE LA FRONTERA GRUPO 1 İspanya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 54 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~380,331 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

89kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
51kevlerin yıllık enerji tüketimi
6.3 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2015: 178 GWh20152016: 67 GWh20162017: 393 GWh2017393 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 37.2°N.

18.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
794ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
826soğutma derece-günleri (baz 18°C)
17 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 11 °CJF: 12 °CFM: 14 °CMA: 16 °CAM: 19 °CMJ: 22 °CJJ: 25 °CJA: 25 °CAS: 23 °CSO: 20 °CON: 15 °CND: 12 °CD25 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %68 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 24/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %2 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
43/100çevresel şiddet endeksi
14.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
17 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 95 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #8. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 95 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 32,018 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 37.1843, -6.8857 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

PALOS DE LA FRONTERA GRUPO 1 ne tür bir santraldir?

PALOS DE LA FRONTERA GRUPO 1 — 1,167 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Andalusia, İspanya, 2004 yılında devreye alındı.

PALOS DE LA FRONTERA GRUPO 1 ne kadar elektrik üretir?

PALOS DE LA FRONTERA GRUPO 1 yılda yaklaşık 393 GWh elektrik üretir.

PALOS DE LA FRONTERA GRUPO 1 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 112,200 haneye yetecek düzeydedir.

PALOS DE LA FRONTERA GRUPO 1 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde PALOS DE LA FRONTERA GRUPO 1 için belirtilen sahip: GAS NATURAL FENOSA GENERACION S.L.U..

PALOS DE LA FRONTERA GRUPO 1 ne kadar CO₂ salar?

PALOS DE LA FRONTERA GRUPO 1 için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 380,331 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.