Ana sayfa / Güney Amerika / Şili / Pajonales power station

Pajonales power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Atacama, Şili. Koordinatlar: -29.113888, -70.914304.

petrolAtacamaŞilimotor

Pajonales power station — 100.8 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Atacama, Şili. Verilerde belirtilen sahibi: Prime Energia [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 76k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Şili'deki 336 enerji santrali arasında #75. sıradadır. 2021 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 5 yaşındadır — yakın zamanda inşa edilmiş. Bağlamında, petrol, Şili elektriğinin yaklaşık %0.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 289 gCO₂/kWh (%66.4 düşük karbonlu) (2025).

100.8MW kurulu kapasite
75,686enerji sağlanan hane (tahmini)
2021devreye alma (~5 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GOGPT_pajonales_chile.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisPajonales power station GEM-GOGPT
ÜlkeŞili · Atacama GEM-GOGPT
Koordinatlar-29.113888, -70.914304 GEM-GOGPT
Yakıtpetrol GEM-GOGPT
MW kurulu kapasite100.8 MW GEM · 2026 · L100000408573; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiPrime Energia [100%] GEM-GOGPT
Devreye alınma2021 GEM-GOGPT
Teknolojimotor GEM-GOGPT

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları198,677 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#75 / 336 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#13 / 78 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite8.92× · 11.3 MW · n=78 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri75,686 hesaplandı
İklim11.0°C · HDD 2,568 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 43/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000408573; yakıt: GEM GOGPT

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

100.8 MW'de, Pajonales power station Şili'daki petrol santrallarının medyanı çok üstünde 11.3 MW'dedir. Teknik olarak motor olarak tanımlanır. Petrol yakıtlı santrallar, adalar ve gaz boru hatları olmayan şebekelerde zirve veya yedek kapasite olarak ağır fuel oil veya dizel yakarlar; yüksek yakıt maliyeti, bunların kullanım düzeyini düşük tutmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Şili'deki en büyük petrol santralleriyle kapasite karşılaştırması

NUEVA RENCA: 379 MW379NUEVA RENCAQUINTERO: 248 MW248QUINTEROCala Morritos power station: 200 MW200Cala Morri…Canelillo power station: 200 MW200Canelillo …YUNGAY: 180 MW180YUNGAYCARDONES: 154 MW154CARDONESSANTA LIDIA: 141 MW141SANTA LIDIALOS VIENTOS: 132 MW132LOS VIENTOS

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Prime Energia [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: petrol. Bu tesis türbinleri veya pistonlu motorları çalıştırmak için yağ veya dizel yakar. İklim sınıfı: soğuk çöl (Köppen BWk). Enlem: 29.1°S.

11.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,568ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
0 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 15 °CJF: 15 °CFM: 13 °CMA: 11 °CAM: 9 °CMJ: 8 °CJJ: 8 °CJA: 8 °CAS: 9 °CSO: 10 °CON: 12 °CND: 14 °CD15 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %4 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 52/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni toz kaynaklı aşınma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
43/100çevresel şiddet endeksi
7.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
36 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Şili'deki 78 petrol enerji santrali arasında kapasiteye göre #13. en büyüğü.

Şili'de bu veri setinde 78 petrol enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 3,578 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından -29.113888, -70.914304 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Pajonales power station ne tür bir santraldir?

Pajonales power station — 100.8 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Atacama, Şili, 2021 yılında devreye alındı.

Pajonales power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 75,686 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Pajonales power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Pajonales power station için belirtilen sahip: Prime Energia [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.