Ana sayfa / Asya / Hindistan / P.NALLUR CCGT

P.NALLUR CCGT

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Tamil Nadu, Hindistan. Koordinatlar: 11.0749, 79.834.

gazTamil NaduHindistanCCGT · HRSGCO₂ model edilmiş

P.NALLUR CCGT — 330.5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Tamil Nadu, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: PPN Power Generating Company Pvt Ltd. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 372k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #616. sıradadır. 2001 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 25 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 355,970 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 83k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Hindistan elektriğinin yaklaşık %2.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

330.5MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
372,237enerji sağlanan hane (tahmini)
355,970t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2001devreye alma (~25 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000313.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisP.NALLUR CCGT WRI
ÜlkeHindistan · Tamil Nadu WRI
Koordinatlar11.0749, 79.834 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite330.5 MW GEM · 2026 · L100000401514; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiPPN Power Generating Company Pvt Ltd WRI
Devreye alınma2001 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları355,970 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#616 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#46 / 117 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.41× · 234.3 MW · n=117 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri372,237 hesaplandı
İklim28.6°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 51/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000401514; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

330.5 MW'de, P.NALLUR CCGT Hindistan'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 234.3 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~355,970 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

83kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
48kevlerin yıllık enerji tüketimi
5.9 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2014: 1,143 GWh20142015: 152 GWh20152016: 196 GWh20162017: 0 GWh20172018: 0 GWh20181k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: PPN Power Generating Company Pvt Ltd.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 11.1°N.

28.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,854soğutma derece-günleri (baz 18°C)
3 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 25 °CJF: 26 °CFM: 28 °CMA: 30 °CAM: 31 °CMJ: 31 °CJJ: 31 °CJA: 30 °CAS: 30 °CSO: 28 °CON: 26 °CND: 25 °CD31 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %10 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
51/100çevresel şiddet endeksi
6.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
21 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 117 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #46. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 117 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 43,650 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 11.0749, 79.834 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

P.NALLUR CCGT ne tür bir santraldir?

P.NALLUR CCGT — 330.5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Tamil Nadu, Hindistan, 2001 yılında devreye alındı.

P.NALLUR CCGT kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 372,237 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

P.NALLUR CCGT için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde P.NALLUR CCGT için belirtilen sahip: PPN Power Generating Company Pvt Ltd.

P.NALLUR CCGT ne kadar CO₂ salar?

P.NALLUR CCGT için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 355,970 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.