Ana sayfa / Avrupa / İspanya / P. E. CLARES

P. E. CLARES

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Castille-La Mancha, İspanya. Koordinatlar: 41.0337, -2.1434.

rüzgârCastille-La Manchaİspanyakarasal kurulum

P. E. CLARES — 32 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Castille-La Mancha, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: IBERDROLA E.REN.CASTILLA LA MANCHA SA. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 27k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #412. sıradadır. 2006 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 20 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, rüzgâr, İspanya elektriğinin yaklaşık %20.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

32MW kurulu kapasite
27,231enerji sağlanan hane (tahmini)
2006devreye alma (~20 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006770.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisP. E. CLARES WRI
Ülkeİspanya · Castille-La Mancha WRI
Koordinatlar41.0337, -2.1434 WRI
Yakıtrüzgâr WRI
MW kurulu kapasite32 MW GEM · 2026 · L100000913497; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiIBERDROLA E.REN.CASTILLA LA MANCHA SA WRI
Devreye alınma2006 WRI
Teknolojikarasal kurulum WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#412 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#147 / 341 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.07× · 30 MW · n=341 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri27,231 hesaplandı
İklim10.2°C · HDD 2,940 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 27/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000913497; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

32 MW'de, P. E. CLARES İspanya'daki rüzgâr santrallarının medyanı yaklaşık 30 MW'dedir. Teknik olarak karasal kurulum olarak tanımlanır. Rüzgar türbinleri, hareket eden havayı elektriğe dönüştürür; çıktı değişkendir ve siteye bağlıdır, modern türbinler birçok şebekede en düşük yeni üretim maliyetlerinden bazılarını sunmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İspanya'deki en büyük rüzgâr santralleriyle kapasite karşılaştırması

SAN LORENZO A: 150 MW150SAN LORENZ…P.E. DOLAR 1: 100 MW100P.E. DOLAR…P.E. TORRE MIRO II: 99 MW99P.E. TORRE…PARAMO DE POZA I: 97 MW97PARAMO DE …PARQUE EOLICO ALTO PALANCIA III: 94 MW94PARQUE EOL…P.E. TARDIENTA I: 94 MW94P.E. TARDI…PENAFLOR III: 90 MW90PENAFLOR I…P.E. SAN JUAN DE BARGAS (UNIFICADO): 90 MW90P.E. SAN J…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: IBERDROLA E.REN.CASTILLA LA MANCHA SA.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: rüzgâr. Bu tesis türbin rotorları aracılığıyla rüzgârın kinetik enerjisini elektriğe dönüştürür. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 41.0°N.

10.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,940ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
115soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1,235 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 2 °CJF: 4 °CFM: 6 °CMA: 8 °CAM: 12 °CMJ: 16 °CJJ: 20 °CJA: 20 °CAS: 16 °CSO: 11 °CON: 6 °CND: 3 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %20 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 61/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
27/100çevresel şiddet endeksi
17.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
184 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 341 rüzgâr enerji santrali arasında kapasiteye göre #147. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 341 rüzgâr enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 11,361 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.0337, -2.1434 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

P. E. CLARES ne tür bir santraldir?

P. E. CLARES — 32 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Castille-La Mancha, İspanya, 2006 yılında devreye alındı.

P. E. CLARES kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 27,231 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

P. E. CLARES için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde P. E. CLARES için belirtilen sahip: IBERDROLA E.REN.CASTILLA LA MANCHA SA.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.