Ana sayfa / Avrupa / Polonya / Ostrołęka A

Ostrołęka A

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Masovian Voivodeship, Polonya. Koordinatlar: 53.1019, 21.6053.

kömürMasovian VoivodeshipPolonya

Ostrołęka A — 75 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Masovian Voivodeship, Polonya. Verilerde belirtilen sahibi: ENERGA. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 94k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Polonya'deki 244 enerji santrali arasında #111. sıradadır. Bağlamında, kömür, Polonya elektriğinin yaklaşık %50.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 589 gCO₂/kWh (%31.5 düşük karbonlu) (2025).

75MW kurulu kapasite
93,857enerji sağlanan hane (tahmini)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1061531.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisOstrołęka A WRI
ÜlkePolonya · Masovian Voivodeship WRI
Koordinatlar53.1019, 21.6053 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite75 MW GEM · 2026 · L100000103234; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiENERGA WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları328,500 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#111 / 244 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#63 / 91 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.50× · 150 MW · n=91 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri93,857 hesaplandı
İklim7.6°C · HDD 3,775 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 26/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Ostrołęka power station için 681 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000103234; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

75 MW'de, Ostrołęka A Polonya'daki kömür santrallarının medyanı altında 150 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Polonya'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

Bełchatów: 5,030 MW5kBełchatówKozienice: 3,994 MW4kKozieniceTurów: 1,948 MW2kTurówDolna Odra: 1,830 MW2kDolna OdraRybnik: 1,720 MW2kRybnikOpalenie power station: 1,660 MW2kOpalenie p…Połaniec: 1,657 MW2kPołaniecPulawy power station (Vattenfall): 1,620 MW2kPulawy pow…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: ENERGA.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılık yazlı nemli karasal (Köppen Dfb). Enlem: 53.1°N.

7.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,775ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
16soğutma derece-günleri (baz 18°C)
107 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -4 °CJF: -3 °CFM: 2 °CMA: 8 °CAM: 14 °CMJ: 17 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 13 °CSO: 8 °CON: 2 °CND: -2 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %54 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 81/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
26/100çevresel şiddet endeksi
22.6°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
191 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Polonya'deki 91 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #63. en büyüğü.

Polonya'de bu veri setinde 91 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 44,220 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 53.1019, 21.6053 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Ostrołęka A ne tür bir santraldir?

Ostrołęka A — 75 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Masovian Voivodeship, Polonya.

Ostrołęka A kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 93,857 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Ostrołęka A için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Ostrołęka A için belirtilen sahip: ENERGA.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.