Ana sayfa / Okyanusya / Avustralya / Numurkah Solar Farm

Numurkah Solar Farm

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Victoria, Avustralya. Koordinatlar: -36.1592, 145.4746.

güneşVictoriaAvustralyaPV

Numurkah Solar Farm — 100 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Victoria, Avustralya. Verilerde belirtilen sahibi: Neoen. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 43k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Avustralya'deki 536 enerji santrali arasında #183. sıradadır. 2019 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 7 yaşındadır — yakın zamanda inşa edilmiş. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, güneş, Avustralya elektriğinin yaklaşık %19.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%38.6 düşük karbonlu) (2025).

100MW kurulu kapasite
42,548enerji sağlanan hane (tahmini)
2019devreye alma (~7 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id AUS0000587.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisNumurkah Solar Farm WRI
ÜlkeAvustralya · Victoria WRI
Koordinatlar-36.1592, 145.4746 WRI
Yakıtgüneş WRI
MW kurulu kapasite100 MW GEM · 2026 · L100000805452; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiNeoen WRI
Devreye alınma2019 WRI
TeknolojiPV WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#183 / 536 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#19 / 69 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.13× · 47 MW · n=69 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri42,548 hesaplandı
İklim15.4°C · HDD 1,399 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 31/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000805452; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

100 MW'de, Numurkah Solar Farm Avustralya'daki güneş santrallarının medyanı çok üstünde 47 MW'dedir. Teknik olarak PV olarak tanımlanır. Güneş fotovoltaiği, hareketli parçaları veya yakıtı olmaksızın güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür; çıktı günün saati ve hava durumuna göre değişir, bu nedenle depolama veya esnek yedekle eşleştirilir.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Avustralya'deki en büyük güneş santralleriyle kapasite karşılaştırması

Haughton River Solar Farm: 500 MW500Haughton R…Sunraysia: 200 MW200SunraysiaHayman Solar Farm: 180 MW180Hayman Sol…Daydream Solar Farm: 150 MW150Daydream S…Wilpena Solar Farm: 145 MW145Wilpena So…Clare Solar Farm: 128 MW128Clare Sola…Ross River: 128 MW128Ross RiverLilyvale Solar Farm: 125 MW125Lilyvale S…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Neoen.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: güneş. Bu tesis fotovoltaik panellerle güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirir. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 36.2°S.

15.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,399ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
441soğutma derece-günleri (baz 18°C)
118 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 23 °CJF: 23 °CFM: 20 °CMA: 16 °CAM: 12 °CMJ: 9 °CJJ: 8 °CJA: 9 °CAS: 12 °CSO: 14 °CON: 18 °CND: 21 °CD23 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %43 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 32/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Güneş PV, 25°C hücre sıcaklığının üzerinde her °C için yaklaşık %0,35 güç kaybeder — buradaki sıcak mevsim zirvelerinde yaklaşık %0.0 (tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
31/100çevresel şiddet endeksi
15.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
241 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avustralya'deki 69 güneş enerji santrali arasında kapasiteye göre #19. en büyüğü.

Avustralya'de bu veri setinde 69 güneş enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 4,331 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından -36.1592, 145.4746 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Numurkah Solar Farm ne tür bir santraldir?

Numurkah Solar Farm — 100 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Victoria, Avustralya, 2019 yılında devreye alındı.

Numurkah Solar Farm kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 42,548 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Numurkah Solar Farm için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Numurkah Solar Farm için belirtilen sahip: Neoen.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.