Ana sayfa / Avrupa / Slovakya / Novaky (ENO) Thermal CHP Power Plant Slovakia

Novaky (ENO) Thermal CHP Power Plant Slovakia

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Nitriansky, Slovakya. Koordinatlar: 48.6988, 18.5335.

kömürNitrianskySlovakyakritik altı buhar koşullarıCO₂ ölçülmüş

Novaky (ENO) Thermal CHP Power Plant Slovakia — 518 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Nitriansky, Slovakya. Verilerde belirtilen sahibi: Slovenské Elektrárne AŞ [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 648k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Slovakya'deki 37 enerji santrali arasında #7. sıradadır. 1957 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 69 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Ölçülen 968,387 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 226k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Slovakya elektriğinin yaklaşık %1.1'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 95 gCO₂/kWh (%85.2 düşük karbonlu) (2025).

518MW kurulu kapasite
648,240enerji sağlanan hane (tahmini)
968,387t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
1957devreye alma (~69 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GEODB0042634.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisNovaky (ENO) Thermal CHP Power Plant Slovakia WRI
ÜlkeSlovakya · Nitriansky WRI
Koordinatlar48.6988, 18.5335 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite518 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiSlovenské Elektrárne AŞ [100%] WRI
Devreye alınma1957 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI
CO₂ emisyonları968,387 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#7 / 37 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#3 / 4 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri648,240 hesaplandı
İklim6.9°C · HDD 4,043 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 25/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

968,387 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

226kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
130kevlerin yıllık enerji tüketimi
16 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Slovakya'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

Trebisov power station: 885 MW885Trebisov p…Vojany (EVO) Thermal Power Plant Slovakia: 880 MW880Vojany (EV…Novaky (ENO) Thermal CHP Power Plant Slovakia: 518 MW518Novaky (EN…U.S. Steel Kosice Works power station: 208 MW208U.S. Steel…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Slovenské Elektrárne AŞ [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılık yazlı nemli karasal (Köppen Dfb). Enlem: 48.7°N.

6.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
4,043ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
646 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -3 °CJF: -2 °CFM: 2 °CMA: 7 °CAM: 12 °CMJ: 15 °CJJ: 17 °CJA: 16 °CAS: 12 °CSO: 7 °CON: 2 °CND: -2 °CD17 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %64 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 85/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
25/100çevresel şiddet endeksi
19.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
506 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Slovakya'deki 4 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #3. en büyüğü.

Slovakya'de bu veri setinde 4 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 2,491 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 48.6988, 18.5335 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Novaky (ENO) Thermal CHP Power Plant Slovakia ne tür bir santraldir?

Novaky (ENO) Thermal CHP Power Plant Slovakia — 518 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Nitriansky, Slovakya, 1957 yılında devreye alındı.

Novaky (ENO) Thermal CHP Power Plant Slovakia kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 648,240 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Novaky (ENO) Thermal CHP Power Plant Slovakia için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Novaky (ENO) Thermal CHP Power Plant Slovakia için belirtilen sahip: Slovenské Elektrárne AŞ [100%].

Novaky (ENO) Thermal CHP Power Plant Slovakia ne kadar CO₂ salar?

Novaky (ENO) Thermal CHP Power Plant Slovakia yılda yaklaşık 968,387 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.