Ana sayfa / Asya / Hindistan / NORTH CHENNAI EXTENSION

NORTH CHENNAI EXTENSION

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Tamil Nadu, Hindistan. Koordinatlar: 13.245, 80.3257.

kömürTamil NaduHindistan

NORTH CHENNAI EXTENSION — 1,200 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Tamil Nadu, Hindistan. 6,285 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 1.8 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #330. sıradadır. 2013 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 13 yaşındadır — görece modern. Bağlamında, kömür, Hindistan elektriğinin yaklaşık %70.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

1,200MW kurulu kapasite
6,285GWh raporlanan / yıl
1,795,685enerji sağlanan hane
2013devreye alma (~13 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000308.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisNORTH CHENNAI EXTENSION WRI
ÜlkeHindistan · Tamil Nadu WRI
Koordinatlar13.245, 80.3257 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite1,200 MW GEM · 2026 · L100000102569; üretim kompleksinin bir parçası
Devreye alınma2013 WRI
GWh raporlanan / yıl6,285 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları6,284,900 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#330 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#309 / 713 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.20× · 1,000 MW · n=713 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,795,685 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim28.6°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 52/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı North Chennai Thermal Power Station için 1,830 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000102569; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,200 MW'de, NORTH CHENNAI EXTENSION Hindistan'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 1,000 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 5,187 GWh20142015: 6,032 GWh20152016: 5,912 GWh20162017: 5,448 GWh20172018: 6,285 GWh20186k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 13.2°N.

28.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,856soğutma derece-günleri (baz 18°C)
8 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 24 °CJF: 26 °CFM: 28 °CMA: 31 °CAM: 33 °CMJ: 32 °CJJ: 30 °CJA: 30 °CAS: 30 °CSO: 28 °CON: 26 °CND: 25 °CD33 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
52/100çevresel şiddet endeksi
8.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
16 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 713 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #309. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 713 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 805,419 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 13.245, 80.3257 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

NORTH CHENNAI EXTENSION ne tür bir santraldir?

NORTH CHENNAI EXTENSION — 1,200 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Tamil Nadu, Hindistan, 2013 yılında devreye alındı.

NORTH CHENNAI EXTENSION ne kadar elektrik üretir?

NORTH CHENNAI EXTENSION yılda yaklaşık 6,285 GWh elektrik üretir.

NORTH CHENNAI EXTENSION kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,795,685 haneye yetecek düzeydedir.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.