Norte II

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Chihuahua, Meksika. Koordinatlar: 28.442228, -105.917716.

gazChihuahuaMeksikaCCGT · HRSGCO₂ model edilmiş

Norte II — 433 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Chihuahua, Meksika. Verilerde belirtilen sahibi: CFE/PIE. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 488k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Meksika'deki 366 enerji santrali arasında #85. sıradadır. 2014 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 12 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 958,210 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 223k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Meksika elektriğinin yaklaşık %61.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 474 gCO₂/kWh (%25.9 düşük karbonlu) (2025).

433MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
487,681enerji sağlanan hane (tahmini)
958,210t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2014devreye alma (~12 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id MEX0001810.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisNorte II WRI
ÜlkeMeksika · Chihuahua WRI
Koordinatlar28.442228, -105.917716 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite433 MW GEM · 2026 · L100000406237; üretim ünitesi
SahibiCFE/PIE WRI
Devreye alınma2014 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları958,210 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#85 / 366 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#61 / 129 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.18× · 368 MW · n=129 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri487,681 hesaplandı
İklim17.4°C · HDD 1,002 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 38/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000406237; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

433 MW'de, Norte II Meksika'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 368 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~958,210 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

223kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
129kevlerin yıllık enerji tüketimi
16 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Meksika'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Noreste (Escobedo) power station: 1,680 MW2kNoreste (E…Jorge Luque power station: 1,660 MW2kJorge Luqu…Energía de Celaya power station: 1,617 MW2kEnergía de…Empalme I power station: 1,482 MW1kEmpalme I …Tuxpan III y IV: 1,180 MW1kTuxpan III…Tamazunchale: 1,179 MW1kTamazuncha…Altamira V: 1,155 MW1kAltamira VTajín Energía power station: 1,146 MW1kTajín Ener…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: CFE/PIE. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: sıcak yarı kurak bozkır (Köppen BSh). Enlem: 28.4°N.

17.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,002ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
797soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1,564 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 9 °CJF: 11 °CFM: 14 °CMA: 18 °CAM: 22 °CMJ: 25 °CJJ: 24 °CJA: 23 °CAS: 21 °CSO: 17 °CON: 13 °CND: 10 °CD25 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %59 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 26/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %2 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni toz kaynaklı aşınma.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
38/100çevresel şiddet endeksi
16.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
452 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Meksika'deki 129 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #61. en büyüğü.

Meksika'de bu veri setinde 129 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 58,538 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 28.442228, -105.917716 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Norte II ne tür bir santraldir?

Norte II — 433 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Chihuahua, Meksika, 2014 yılında devreye alındı.

Norte II kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 487,681 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Norte II için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Norte II için belirtilen sahip: CFE/PIE.

Norte II ne kadar CO₂ salar?

Norte II için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 958,210 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.