Ana sayfa / Asya / Çin / Ningxia West Gas Thermal power station

Ningxia West Gas Thermal power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Ningxia Huizu Zizhiqu, Çin. Koordinatlar: 38.473, 106.2567.

gazNingxia Huizu ZizhiquÇinCCGT · HRSGSiemens Energy: SGT5-2000ECO₂ model edilmiş

Ningxia West Gas Thermal power station — 77 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Ningxia Huizu Zizhiqu, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: Ningxia West Thermal POWER Co Ltd. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 87k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #2859. sıradadır. 2009 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 17 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 99,973 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 23k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Çin elektriğinin yaklaşık %3.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

77MW kurulu kapasite
2HRSG ünite(leri)
86,724enerji sağlanan hane (tahmini)
99,973t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2009devreye alma (~17 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-3527.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisNingxia West Gas Thermal power station Climate TRACE
ÜlkeÇin · Ningxia Huizu Zizhiqu Climate TRACE
Koordinatlar38.473, 106.2567 Climate TRACE
Yakıtgaz Climate TRACE
MW kurulu kapasite77 MW GEM · 2026 · L100000405770; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiNingxia West Thermal POWER Co Ltd Climate TRACE
Devreye alınma2009 Climate TRACE
TeknolojiCCGT · Siemens Energy: SGT5-2000E · HRSG Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları99,973 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#2859 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#474 / 595 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.27× · 283.5 MW · n=595 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri86,724 hesaplandı
İklim8.5°C · HDD 3,747 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 40/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Ningxia West Gas Thermal power station için 264 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000405770; yakıt: Climate TRACE

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

77 MW'de, Ningxia West Gas Thermal power station Çin'daki gaz santrallarının medyanı altında 283.5 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü; Siemens Energy: SGT5-2000E olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~99,973 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

23kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
13kevlerin yıllık enerji tüketimi
1.7 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Çin'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Datang Wushi power station: 3,900 MW4kDatang Wus…Jingneng Beihai power station: 3,200 MW3kJingneng B…Jiangsu Rudong Combined Cycle Gas Turbine power station: 3,120 MW3kJiangsu Ru…Wenzhou Dongtou power station: 3,120 MW3kWenzhou Do…Guanghai Bay power station: 2,900 MW3kGuanghai B…Chongqing Changshou power station: 2,800 MW3kChongqing …Chongqing Tongliang power station: 2,800 MW3kChongqing …Sichuan Deyang Zhongjiang power station: 2,800 MW3kSichuan De…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Ningxia West Thermal POWER Co Ltd.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: soğuk çöl (Köppen BWk). Enlem: 38.5°N.

8.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,747ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
299soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1,116 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -8 °CJF: -4 °CFM: 3 °CMA: 10 °CAM: 16 °CMJ: 20 °CJJ: 22 °CJA: 21 °CAS: 16 °CSO: 9 °CON: 1 °CND: -5 °CD22 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %52 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 81/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni toz kaynaklı aşınma.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
40/100çevresel şiddet endeksi
30.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
958 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 595 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #474. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 595 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 333,508 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 38.473, 106.2567 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Ningxia West Gas Thermal power station ne tür bir santraldir?

Ningxia West Gas Thermal power station — 77 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Ningxia Huizu Zizhiqu, Çin, 2009 yılında devreye alındı.

Ningxia West Gas Thermal power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 86,724 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Ningxia West Gas Thermal power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Ningxia West Gas Thermal power station için belirtilen sahip: Ningxia West Thermal POWER Co Ltd.

Ningxia West Gas Thermal power station ne kadar CO₂ salar?

Ningxia West Gas Thermal power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 99,973 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.