Ana sayfa / Asya / Vietnam / Ngoi Phat

Ngoi Phat

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Lao Cai, Vietnam. Koordinatlar: 22.5546, 103.7434.

hidroelektrikLao CaiVietnamnehir tipi hidroelektrik

Ngoi Phat — 84 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Lao Cai, Vietnam. Verilerde belirtilen sahibi: Northern Electricity development and investment JSC. No.2. 314 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 90k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Vietnam'deki 298 enerji santrali arasında #142. sıradadır. 2014 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 12 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Vietnam elektriğinin yaklaşık %33.0'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 461 gCO₂/kWh (%45.4 düşük karbonlu) (2025).

84MW kurulu kapasite
314GWh raporlanan / yıl
89,714enerji sağlanan hane
2014devreye alma (~12 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1030933.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisNgoi Phat WRI
ÜlkeVietnam · Lao Cai WRI
Koordinatlar22.5546, 103.7434 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite84 MW GEM · 2026 · L100001023368; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiNorthern Electricity development and investment JSC. No.2 WRI
Devreye alınma2014 WRI
Teknolojinehir tipi hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl314 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#142 / 298 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#41 / 174 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite4.20× · 20 MW · n=174 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri89,714 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim16.0°C · HDD 1,013 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 31/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite, kaynakla doğrulanmış 2026 kapasite iddiasıdır: 84 MW, Ngoi Phat hydroelectric plant.

GEM · 2026 · işletmedeki santral kapasitesi

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100001023368; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

84 MW'de, Ngoi Phat Vietnam'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 20 MW'dedir. Teknik olarak nehir tipi hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Vietnam'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

Hoa Binh: 2,400 MW2kHoa BinhSon La: 2,400 MW2kSon LaLai Chau: 1,200 MW1kLai ChauIaly: 720 MW720IalyHuoi Quang: 520 MW520Huoi QuangHam Thuan - Da Mi: 475 MW475Ham Thuan …Tri An: 400 MW400Tri AnSe San 4: 360 MW360Se San 4

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Northern Electricity development and investment JSC. No.2.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 22.6°N.

16.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,013ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
291soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1,592 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 9 °CJF: 11 °CFM: 14 °CMA: 17 °CAM: 19 °CMJ: 20 °CJJ: 20 °CJA: 20 °CAS: 19 °CSO: 17 °CON: 13 °CND: 10 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %59 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 26/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
31/100çevresel şiddet endeksi
11.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
404 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Vietnam'deki 174 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #41. en büyüğü.

Vietnam'de bu veri setinde 174 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 17,313 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

  • Muong Hum · hidroelektrik · 32 MW · Lao Cai
  • Nam Ho · hidroelektrik · 7.5 MW · Lao Cai
  • Nam Pung · hidroelektrik · 9.3 MW · Lai Chau
  • Ta Loi 3 · hidroelektrik · 7.5 MW · Lai Chau
  • Ngoi Xan 2 · hidroelektrik · 8 MW · Lao Cai
  • Sung Vui · hidroelektrik · 18 MW · Lao Cai

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 22.5546, 103.7434 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Ngoi Phat ne tür bir santraldir?

Ngoi Phat — 84 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Lao Cai, Vietnam, 2014 yılında devreye alındı.

Ngoi Phat ne kadar elektrik üretir?

Ngoi Phat yılda yaklaşık 314 GWh elektrik üretir.

Ngoi Phat kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 89,714 haneye yetecek düzeydedir.

Ngoi Phat için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Ngoi Phat için belirtilen sahip: Northern Electricity development and investment JSC. No.2.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.