Ana sayfa / Asya / Hindistan / NEYVELI ST II

NEYVELI ST II

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Tamil Nadu, Hindistan. Koordinatlar: 11.5576, 79.4417.

kömürTamil NaduHindistankritik altı buhar koşulları

NEYVELI ST II — 1,470 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Tamil Nadu, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: NLC India Ltd [100%]. 9,692 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 2.8 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #187. sıradadır. 1989 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 37 yaşındadır — köklü bir tesis. Bağlamında, kömür, Hindistan elektriğinin yaklaşık %70.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

1,470MW kurulu kapasite
9,692GWh raporlanan / yıl
2,769,114enerji sağlanan hane
1989devreye alma (~37 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000299.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisNEYVELI ST II WRI
ÜlkeHindistan · Tamil Nadu WRI
Koordinatlar11.5576, 79.4417 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite1,470 MW GEM · 2026 · L100000102567; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiNLC India Ltd [100%] WRI
Devreye alınma1989 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI
GWh raporlanan / yıl9,692 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları9,691,900 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#187 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#171 / 713 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.47× · 1,000 MW · n=713 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri2,769,114 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim28.4°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 52/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Neyveli Thermal Power Station I için 420 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000102567; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,470 MW'de, NEYVELI ST II Hindistan'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 1,000 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 10,063 GWh20142015: 9,547 GWh20152016: 9,988 GWh20162017: 9,246 GWh20172018: 9,692 GWh201810k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: NLC India Ltd [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 11.6°N.

28.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,803soğutma derece-günleri (baz 18°C)
11 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 25 °CJF: 26 °CFM: 28 °CMA: 30 °CAM: 32 °CMJ: 32 °CJJ: 30 °CJA: 30 °CAS: 29 °CSO: 28 °CON: 26 °CND: 25 °CD32 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
52/100çevresel şiddet endeksi
7.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
36 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 713 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #171. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 713 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 805,419 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 11.5576, 79.4417 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

NEYVELI ST II ne tür bir santraldir?

NEYVELI ST II — 1,470 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Tamil Nadu, Hindistan, 1989 yılında devreye alındı.

NEYVELI ST II ne kadar elektrik üretir?

NEYVELI ST II yılda yaklaşık 9,692 GWh elektrik üretir.

NEYVELI ST II kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 2,769,114 haneye yetecek düzeydedir.

NEYVELI ST II için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde NEYVELI ST II için belirtilen sahip: NLC India Ltd [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.