Narrows (NC)

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: North Carolina, Amerika Birleşik Devletleri. Koordinatlar: 35.4189, -80.0917.

hidroelektrikNorth CarolinaAmerika Birleşik Devletleri

Narrows (NC) — 108.8 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: North Carolina, Amerika Birleşik Devletleri. Verilerde belirtilen sahibi: Cube Hydro Carolinas Yadkin. 579 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 165k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Amerika Birleşik Devletleri'deki 10,884 enerji santrali arasında #2638. sıradadır. 1919 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 107 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Amerika Birleşik Devletleri elektriğinin yaklaşık %5.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 384 gCO₂/kWh (%43.0 düşük karbonlu) (2025).

108.8MW kurulu kapasite
579GWh raporlanan / yıl
165,428enerji sağlanan hane
1919devreye alma (~107 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id USA0054894.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisNarrows (NC) WRI
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri · North Carolina WRI
Koordinatlar35.4189, -80.0917 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite108.8 MW GEM · 2026 · L100000603874; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiCube Hydro Carolinas Yadkin WRI
Devreye alınma1919 WRI
GWh raporlanan / yıl579 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#2638 / 10884 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#172 / 1449 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite13.60× · 8 MW · n=1449 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri165,428 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim15.5°C · HDD 1,692 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 35/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000603874; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

108.8 MW'de, Narrows (NC) Amerika Birleşik Devletleri'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 8 MW'dedir. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2013: 563 GWh20132014: 421 GWh20142015: 362 GWh20152016: 398 GWh20162017: 336 GWh20172018: 593 GWh20182019: 579 GWh2019593 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Cube Hydro Carolinas Yadkin.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 35.4°N.

15.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,692ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
800soğutma derece-günleri (baz 18°C)
127 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 5 °CJF: 6 °CFM: 11 °CMA: 15 °CAM: 20 °CMJ: 24 °CJJ: 26 °CJA: 25 °CAS: 22 °CSO: 16 °CON: 11 °CND: 6 °CD26 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %31 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 38/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
35/100çevresel şiddet endeksi
21.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
208 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Amerika Birleşik Devletleri'deki 1449 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #172. en büyüğü.

Amerika Birleşik Devletleri'de bu veri setinde 1449 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 102,513 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 35.4189, -80.0917 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Narrows (NC) ne tür bir santraldir?

Narrows (NC) — 108.8 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: North Carolina, Amerika Birleşik Devletleri, 1919 yılında devreye alındı.

Narrows (NC) ne kadar elektrik üretir?

Narrows (NC) yılda yaklaşık 579 GWh elektrik üretir.

Narrows (NC) kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 165,428 haneye yetecek düzeydedir.

Narrows (NC) için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Narrows (NC) için belirtilen sahip: Cube Hydro Carolinas Yadkin.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.