Ana sayfa / Asya / Çin / Nanhai Changhai power station A

Nanhai Changhai power station A

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Guangdong, Çin. Koordinatlar: 22.9393, 112.8992.

gazGuangdongÇinCCGT · HRSGGE Vernova: 6F.03CO₂ model edilmiş

Nanhai Changhai power station A — 375 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Guangdong, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: Nanhai Changhai Power Co Ltd. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 422k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #1795. sıradadır. 2022 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 4 yaşındadır — yakın zamanda inşa edilmiş. Model edilmiş yıllık emisyonları 556,290 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 130k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Çin elektriğinin yaklaşık %3.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

375MW kurulu kapasite
3HRSG ünite(leri)
422,357enerji sağlanan hane (tahmini)
556,290t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2022devreye alma (~4 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-3186.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisNanhai Changhai power station A Climate TRACE
ÜlkeÇin · Guangdong Climate TRACE
Koordinatlar22.9393, 112.8992 Climate TRACE
Yakıtgaz Climate TRACE
MW kurulu kapasite375 MW Climate TRACE; kaynak kaydı
SahibiNanhai Changhai Power Co Ltd Climate TRACE
Devreye alınma2022 Climate TRACE
TeknolojiCCGT · GE Vernova: 6F.03 · HRSG Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları556,290 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#1795 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#260 / 595 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.32× · 283.5 MW · n=595 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri422,357 hesaplandı
İklim22.3°C · HDD 288 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 41/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Nanhai Changhai power station A için 300 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: Climate TRACE; yakıt: Climate TRACE

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

375 MW'de, Nanhai Changhai power station A Çin'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 283.5 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü; GE Vernova: 6F.03 olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~556,290 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

130kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
75kevlerin yıllık enerji tüketimi
9.3 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Çin'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Datang Wushi power station: 3,900 MW4kDatang Wus…Jingneng Beihai power station: 3,200 MW3kJingneng B…Jiangsu Rudong Combined Cycle Gas Turbine power station: 3,120 MW3kJiangsu Ru…Wenzhou Dongtou power station: 3,120 MW3kWenzhou Do…Guanghai Bay power station: 2,900 MW3kGuanghai B…Chongqing Changshou power station: 2,800 MW3kChongqing …Chongqing Tongliang power station: 2,800 MW3kChongqing …Sichuan Deyang Zhongjiang power station: 2,800 MW3kSichuan De…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Nanhai Changhai Power Co Ltd.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 22.9°N.

22.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
288ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,863soğutma derece-günleri (baz 18°C)
11 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 14 °CJF: 15 °CFM: 18 °CMA: 22 °CAM: 26 °CMJ: 28 °CJJ: 29 °CJA: 29 °CAS: 27 °CSO: 24 °CON: 20 °CND: 16 °CD29 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %88 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 18/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %5 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
41/100çevresel şiddet endeksi
14.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
95 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 595 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #260. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 595 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 333,508 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 22.9393, 112.8992 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Nanhai Changhai power station A ne tür bir santraldir?

Nanhai Changhai power station A — 375 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Guangdong, Çin, 2022 yılında devreye alındı.

Nanhai Changhai power station A kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 422,357 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Nanhai Changhai power station A için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Nanhai Changhai power station A için belirtilen sahip: Nanhai Changhai Power Co Ltd.

Nanhai Changhai power station A ne kadar CO₂ salar?

Nanhai Changhai power station A için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 556,290 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.