Ana sayfa / Asya / Hindistan / N.A.P.S

N.A.P.S

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Uttar Pradesh, Hindistan. Koordinatlar: 28.156, 78.4089.

nükleerUttar PradeshHindistanHorizontal Pressure Tube typebasınçlı ağır su reaktörü

N.A.P.S — 440 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Uttar Pradesh, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: Nuclear Power Corporation Of India Ltd [100%]. 2,832 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 809k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #580. sıradadır. 1990 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 36 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, Hindistan elektriğinin yaklaşık %2.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

440MW kurulu kapasite
13inşaat süresi (1976→1989)
2,832GWh raporlanan / yıl
809,085enerji sağlanan hane
1990devreye alma (~36 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000283.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisN.A.P.S WRI
ÜlkeHindistan · Uttar Pradesh WRI
Koordinatlar28.156, 78.4089 WRI
Yakıtnükleer WRI
MW kurulu kapasite440 MW GEM · 2026 · L100000500219; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiNuclear Power Corporation Of India Ltd [100%] WRI
Devreye alınma1990 WRI
Teknolojibasınçlı ağır su reaktörü WRI
GWh raporlanan / yıl2,832 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#580 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#16 / 17 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.24× · 1,840 MW · n=17 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri809,085 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim24.9°C · HDD 214 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 40/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000500219; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

440 MW'de, N.A.P.S Hindistan'daki nükleer santrallarının medyanı altında 1,840 MW'dedir. Teknik olarak basınçlı ağır su reaktörü olarak tanımlanır. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 2,539 GWh20142015: 3,080 GWh20152016: 3,037 GWh20162017: 3,269 GWh20172018: 2,832 GWh20183k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Nuclear Power Corporation Of India Ltd [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: nükleer. Bu tesis bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 28.2°N.

24.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
214ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2,758soğutma derece-günleri (baz 18°C)
183 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 14 °CJF: 17 °CFM: 22 °CMA: 29 °CAM: 33 °CMJ: 34 °CJJ: 30 °CJA: 29 °CAS: 29 °CSO: 26 °CON: 20 °CND: 16 °CD34 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %91 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 17/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
40/100çevresel şiddet endeksi
19.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
987 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 17 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #16. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 17 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 44,940 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 28.156, 78.4089 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

N.A.P.S ne tür bir santraldir?

N.A.P.S — 440 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Uttar Pradesh, Hindistan, 1990 yılında devreye alındı.

N.A.P.S ne kadar elektrik üretir?

N.A.P.S yılda yaklaşık 2,832 GWh elektrik üretir.

N.A.P.S kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 809,085 haneye yetecek düzeydedir.

N.A.P.S için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde N.A.P.S için belirtilen sahip: Nuclear Power Corporation Of India Ltd [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.